Topdanmark satser tungt på RPA: "20-40 procent af vores medarbejdere vil blive kraftigt berørt af automatisering de kommende 10 år"

Forsikringsselskabet Topdanmark satser massivt på at lade digitale robotter tage deres del af slæbet. Det kommer til at få kraftig betydning for mellem 20-40 procent af virksomhedens omkring 2400 medarbejderes fremtidige arbejde, siger ny koncerndirektør med ansvar for teknologi og innovasion.

Artikel top billede

Thomas Erichsen er ny koncerndirektør hos Topdanmark. Han mener, at RPA har et kæmpe potentiale for forsikringsselskabet.
Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forklaring på, hvordan RPA-teknologien kommer til at ændre Topdanmark
  • Et indblik i hvilke opgaver robotterne løser
  • Ledelsens strategi for, hvad der skal ske med medarbejderne
1.234
6:15 min
På parkeringspladsen foran Topdanmarks hovedkontort i Ballerup er der afmærkede båse. Helt forrest ved indgangen er der kundeparkering, bagved holder direktionen, og der er såmænd også mærket af til handicapparkering.

Derudover holder kontorets 1800 medarbejderes biler sirligt mellem de lave hække. Men i øjeblikket strømmer en ny type medarbejdere til virksomheden. En type, der ikke har brug for parkeringspladser med afmærkede båse.

I marts 2016 satte Topdanmark sin første software-robot i arbejde og siden er området, der kaldes RPA (Robotic process automation .red) blevet et massivt indsatsområde for forsikringsselskabet.

Det fortæller den for nyligt tiltrådte koncerndirektør med ansvar for teknologi og innovasion, Thomas Erichsen.

”Vi kommer til at automatisere

Læses lige nu

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet