Topdanmark satser tungt på RPA: "20-40 procent af vores medarbejdere vil blive kraftigt berørt af automatisering de kommende 10 år"

Forsikringsselskabet Topdanmark satser massivt på at lade digitale robotter tage deres del af slæbet. Det kommer til at få kraftig betydning for mellem 20-40 procent af virksomhedens omkring 2400 medarbejderes fremtidige arbejde, siger ny koncerndirektør med ansvar for teknologi og innovasion.

Artikel top billede

Thomas Erichsen er ny koncerndirektør hos Topdanmark. Han mener, at RPA har et kæmpe potentiale for forsikringsselskabet.
Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forklaring på, hvordan RPA-teknologien kommer til at ændre Topdanmark
  • Et indblik i hvilke opgaver robotterne løser
  • Ledelsens strategi for, hvad der skal ske med medarbejderne
1.234
6:15 min
På parkeringspladsen foran Topdanmarks hovedkontort i Ballerup er der afmærkede båse. Helt forrest ved indgangen er der kundeparkering, bagved holder direktionen, og der er såmænd også mærket af til handicapparkering.

Derudover holder kontorets 1800 medarbejderes biler sirligt mellem de lave hække. Men i øjeblikket strømmer en ny type medarbejdere til virksomheden. En type, der ikke har brug for parkeringspladser med afmærkede båse.

I marts 2016 satte Topdanmark sin første software-robot i arbejde og siden er området, der kaldes RPA (Robotic process automation .red) blevet et massivt indsatsområde for forsikringsselskabet.

Det fortæller den for nyligt tiltrådte koncerndirektør med ansvar for teknologi og innovasion, Thomas Erichsen.

”Vi kommer til at automatisere

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S