Topdanmark satser tungt på RPA: "20-40 procent af vores medarbejdere vil blive kraftigt berørt af automatisering de kommende 10 år"

Forsikringsselskabet Topdanmark satser massivt på at lade digitale robotter tage deres del af slæbet. Det kommer til at få kraftig betydning for mellem 20-40 procent af virksomhedens omkring 2400 medarbejderes fremtidige arbejde, siger ny koncerndirektør med ansvar for teknologi og innovasion.

Artikel top billede

Thomas Erichsen er ny koncerndirektør hos Topdanmark. Han mener, at RPA har et kæmpe potentiale for forsikringsselskabet.
Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forklaring på, hvordan RPA-teknologien kommer til at ændre Topdanmark
  • Et indblik i hvilke opgaver robotterne løser
  • Ledelsens strategi for, hvad der skal ske med medarbejderne
1.234
6:15 min
På parkeringspladsen foran Topdanmarks hovedkontort i Ballerup er der afmærkede båse. Helt forrest ved indgangen er der kundeparkering, bagved holder direktionen, og der er såmænd også mærket af til handicapparkering.

Derudover holder kontorets 1800 medarbejderes biler sirligt mellem de lave hække. Men i øjeblikket strømmer en ny type medarbejdere til virksomheden. En type, der ikke har brug for parkeringspladser med afmærkede båse.

I marts 2016 satte Topdanmark sin første software-robot i arbejde og siden er området, der kaldes RPA (Robotic process automation .red) blevet et massivt indsatsområde for forsikringsselskabet.

Det fortæller den for nyligt tiltrådte koncerndirektør med ansvar for teknologi og innovasion, Thomas Erichsen.

”Vi kommer til at automatisere

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS