Artikel top billede

Frank Vikingstad, administrerende direktør i Sysco (til venstre) og Christian Skytt, administrerende direktør for Basecare (til højre). Foto: Christoffer Lund-Hansen

Norske Sysco køber dansk Oracle-partner på nordisk opkøbstogt: Skal fordoble antallet af medarbejdere i det kommende år

Oracle Open World, San Francisco: Den danske Oracle-partner Basecare har solgt en majoritetsandel til norske Sysco, der er i gang med en opkøbsbølge over hele Norden. "Vi er afhængige af, at Oracle lykkes med sin cloud-strategi, men det ser heldigvis bedre ud nu, end det gjorde for et par år siden," lyder det fra selskabets topchef.

Premium Kun for abonnenter
Oracle Open World, San Francisco: Norske Sysco overtager den danske Oracle-partner Basecare.

Det fortæller Syscos norske topchef Frank Vikingstad og Basecares administrerende direktør, Christian Skytt, til Computerworld på Oracle Open World-konferencen i San Francisco.

De oplyser, at Haugesund-baserede Sysco, der alt i alt råder over omkring 170 ansatte, har købt en majoritetsandel på

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

AI på vej til at blive standardvare: Dit valg af AI-model bør nu afhænge af disse parametre

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

CGI Danmark kæmper med svigtende salg for femte år i træk: Er faldet med 24 procent på fem år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft har overhalet alle og er nu Danmarks største it-leverandør – og ifølge Mette Kaagaard bliver selskabet kun større

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er it-sikkerhedschef for mere end 70.000 ansatte og kommer med en dramatisk forudsigelse: Din sikkerhed skal være 99,9 procent fejlfri

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En ting har været helt rammende for mit karrierevalg, siger Arlas nyudnævnte CIO, Mia Heslegrave


White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.