"Før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber kun have to muligheder"

"Før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber kun have to muligheder"

Artikel top billede

Se på Saudi-Arabien. Det er åbenlyst, at landet vil løbe tør for olie.

Saudiernes bud er at tage alle de penge, som de kan låne og alle deres oliepenge og så investere dem i de mest avancerede sektorer i den globale økonomi. Så har de en andel, som vil garantere deres overlevelse i mange år.

Når det kommer til et firma som Uber [som Saudi-Arabien via en investeringsfond er storinvestorer i, red] er det ret interessant, hvad det betyder.

Uber taber et par milliarder dollar om året og vil blive ved med at køre med underskud, så længe investorer som Softbank og Saudi-Arabien bliver ved med at finansiere det.

Men før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber have to muligheder.

Mulighed nummer et er at hæve prisen, hvilket selskabet kan gøre, fordi det har ødelagt den lokale konkurrence - som jo ikke har kunne matche en virksomhed, der har råd til køre med milliard-underskud år efter år.

Eller det kan vælge mulighed to, som er at fastholde den lave pris, der er finansieret af underskuddet. Til gengæld skaffer du dig af med udgifterne til chauffører, for eksempel via selvkørende biler.

Og det er jo faktisk Ubers plan.

Konsekvenserne er, at for os forbrugere vil prisen på Uber være lav. Men på produktionssiden vil det betyde, at de penge, som før indgik i den lokale økonomi via de ansatte hos Uber eller konkurrenterne, vil forsvinde.

Pengene, som vi betaler til Uber, som ikke længere har nogen lokal forankring, vil i stedet stille og roligt blive kanaliseret til de steder, hvor de oprindeligt kommer fra. I dette tilfælde Saudi-Arabien.

Jeg er derfor bekymret for den lokale økonomi. Jeg ser i det hele taget ikke meget positivt over de næste 10 år - medmindre der kommer et mod-tryk mod de store globale fonde, som lige nu køber alle de lovende start-ups inden for robotics, AI og platforme.

Evgeny Morozov, hviderussisk forsker og forfatter, taler på CBS's Transformations Platform.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S