"Før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber kun have to muligheder"

"Før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber kun have to muligheder"

Artikel top billede

Se på Saudi-Arabien. Det er åbenlyst, at landet vil løbe tør for olie.

Saudiernes bud er at tage alle de penge, som de kan låne og alle deres oliepenge og så investere dem i de mest avancerede sektorer i den globale økonomi. Så har de en andel, som vil garantere deres overlevelse i mange år.

Når det kommer til et firma som Uber [som Saudi-Arabien via en investeringsfond er storinvestorer i, red] er det ret interessant, hvad det betyder.

Uber taber et par milliarder dollar om året og vil blive ved med at køre med underskud, så længe investorer som Softbank og Saudi-Arabien bliver ved med at finansiere det.

Men før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber have to muligheder.

Mulighed nummer et er at hæve prisen, hvilket selskabet kan gøre, fordi det har ødelagt den lokale konkurrence - som jo ikke har kunne matche en virksomhed, der har råd til køre med milliard-underskud år efter år.

Eller det kan vælge mulighed to, som er at fastholde den lave pris, der er finansieret af underskuddet. Til gengæld skaffer du dig af med udgifterne til chauffører, for eksempel via selvkørende biler.

Og det er jo faktisk Ubers plan.

Konsekvenserne er, at for os forbrugere vil prisen på Uber være lav. Men på produktionssiden vil det betyde, at de penge, som før indgik i den lokale økonomi via de ansatte hos Uber eller konkurrenterne, vil forsvinde.

Pengene, som vi betaler til Uber, som ikke længere har nogen lokal forankring, vil i stedet stille og roligt blive kanaliseret til de steder, hvor de oprindeligt kommer fra. I dette tilfælde Saudi-Arabien.

Jeg er derfor bekymret for den lokale økonomi. Jeg ser i det hele taget ikke meget positivt over de næste 10 år - medmindre der kommer et mod-tryk mod de store globale fonde, som lige nu køber alle de lovende start-ups inden for robotics, AI og platforme.

Evgeny Morozov, hviderussisk forsker og forfatter, taler på CBS's Transformations Platform.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job