"Før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber kun have to muligheder"

"Før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber kun have to muligheder"

Artikel top billede

Se på Saudi-Arabien. Det er åbenlyst, at landet vil løbe tør for olie.

Saudiernes bud er at tage alle de penge, som de kan låne og alle deres oliepenge og så investere dem i de mest avancerede sektorer i den globale økonomi. Så har de en andel, som vil garantere deres overlevelse i mange år.

Når det kommer til et firma som Uber [som Saudi-Arabien via en investeringsfond er storinvestorer i, red] er det ret interessant, hvad det betyder.

Uber taber et par milliarder dollar om året og vil blive ved med at køre med underskud, så længe investorer som Softbank og Saudi-Arabien bliver ved med at finansiere det.

Men før eller siden kommer der et pres på Uber om at returnere nogle af de mange penge. Så vil Uber have to muligheder.

Mulighed nummer et er at hæve prisen, hvilket selskabet kan gøre, fordi det har ødelagt den lokale konkurrence - som jo ikke har kunne matche en virksomhed, der har råd til køre med milliard-underskud år efter år.

Eller det kan vælge mulighed to, som er at fastholde den lave pris, der er finansieret af underskuddet. Til gengæld skaffer du dig af med udgifterne til chauffører, for eksempel via selvkørende biler.

Og det er jo faktisk Ubers plan.

Konsekvenserne er, at for os forbrugere vil prisen på Uber være lav. Men på produktionssiden vil det betyde, at de penge, som før indgik i den lokale økonomi via de ansatte hos Uber eller konkurrenterne, vil forsvinde.

Pengene, som vi betaler til Uber, som ikke længere har nogen lokal forankring, vil i stedet stille og roligt blive kanaliseret til de steder, hvor de oprindeligt kommer fra. I dette tilfælde Saudi-Arabien.

Jeg er derfor bekymret for den lokale økonomi. Jeg ser i det hele taget ikke meget positivt over de næste 10 år - medmindre der kommer et mod-tryk mod de store globale fonde, som lige nu køber alle de lovende start-ups inden for robotics, AI og platforme.

Evgeny Morozov, hviderussisk forsker og forfatter, taler på CBS's Transformations Platform.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job