Godt arbejdsklima sikrer langt højere produktivitet: Jobglæde er afgørende for virksomhedens succes

Jobglæde 2018: Netcompany, SAS Institute og NNIT har nogle af de gladeste og mest tilfredse medarbejdere i den danske it-branche, og det kan give dem en afgørende konkurrencefordel.

Artikel top billede

Foto: Unsplash

Premium Kun for abonnenter
Begrebet jobglæde er mere end bare bløde værdier. Tilfredse medarbejdere kan være helt afgørende for din virksomheds konkurrenceevne.

Det mener Kresten Schultz-Jørgensen, der er ekspert i ledelse og kommunikation samt indehaver af kommunikationsbureauet OxyMoron.

Han advarer om, at et dårligt arbejdsklima kan skade virksomhedens omdømme samt føre til demotiverede og mindre produktive medarbejdere, hvilket både kan påvirke virksomhedens produkter og kundeforhold.

”Jeg plejer at sige, at de virksomheder, der har en god ledelseskommunikation og dermed også et godt arbejdsklima, ligger 20 procent over deres konkurrenter, når det gælder produktivitet og innovation,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS