Alphabet misser mål for første gang i årevis - og det har konsekvenser trods markant vækst på alle vigtige områder

Googles moderselskab Alphabet misser for første gang i flere år kvartals-målene for omsætningen. Aktiekursen dykker, selv om både omsætning og indtjening vokser markant.

Artikel top billede

For første gang i flere år går Googles moderselskab, Alphabet, ikke de forventede omsætnings-mål for det tredje regnskabskvartal.

Selskabet omsatte i dets tredje regnskabskvartal for 33,7 milliarder dollar. Det svarer til en stigning på 21 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Alligevel er Alphabets aktiekurs dykket ganske heftigt i kølvandet på regnskabet, da investorerne havde forventet endnu højere omsætning.

Hele 86 procent af Alphabets omsætning kommer fra Googles søgeforretning.

Her er omsætningen steget med 20 procent, og det vækker nogen bekymring, da Googles omsætning i det forrige kvartal steg med 24 procent - i begge tilfælde sammenlignet med det tilsvarende kvartal i fjor.

Driftsindtjeningen er vokset med 10,6 procent til nu 9,5 milliarder dollar for kvartalet.

Selskabets regnskab viser iøvrigt, at udviklings-omkostningerne - R&D - er vokset med 24 procent til 5,23 milliarder dollar.

Det samme gælder administrationsomkostninger, som er vokset med 30 procent. Alphabet har brugt mere end to milliarder dollar på administration i kvartalet.

Ifølge Alphabet skyldes en stor del af vækst-tabet uro på valutamarkederne, idet forskellen på dollaren og de forskellige valutaer, som Google afregner i lokalt, i sagens natur påvirker omsætningstallene.

Brancheanalytikere peger desduen på, at annoncepriserne er under pres, ligesom GDPR og øget konkurrence fra ikke mindst Amazon indvirker på tallene.

Selskabet har ved udgangen af september 94.372 medarbejdere. I samme kvartal i fjor havde selskabet 78.000 medarbejdere.

Du finder hele Googles kvartalsregnskab her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job