Alphabet misser mål for første gang i årevis - og det har konsekvenser trods markant vækst på alle vigtige områder

Googles moderselskab Alphabet misser for første gang i flere år kvartals-målene for omsætningen. Aktiekursen dykker, selv om både omsætning og indtjening vokser markant.

Artikel top billede

For første gang i flere år går Googles moderselskab, Alphabet, ikke de forventede omsætnings-mål for det tredje regnskabskvartal.

Selskabet omsatte i dets tredje regnskabskvartal for 33,7 milliarder dollar. Det svarer til en stigning på 21 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Alligevel er Alphabets aktiekurs dykket ganske heftigt i kølvandet på regnskabet, da investorerne havde forventet endnu højere omsætning.

Hele 86 procent af Alphabets omsætning kommer fra Googles søgeforretning.

Her er omsætningen steget med 20 procent, og det vækker nogen bekymring, da Googles omsætning i det forrige kvartal steg med 24 procent - i begge tilfælde sammenlignet med det tilsvarende kvartal i fjor.

Driftsindtjeningen er vokset med 10,6 procent til nu 9,5 milliarder dollar for kvartalet.

Selskabets regnskab viser iøvrigt, at udviklings-omkostningerne - R&D - er vokset med 24 procent til 5,23 milliarder dollar.

Det samme gælder administrationsomkostninger, som er vokset med 30 procent. Alphabet har brugt mere end to milliarder dollar på administration i kvartalet.

Ifølge Alphabet skyldes en stor del af vækst-tabet uro på valutamarkederne, idet forskellen på dollaren og de forskellige valutaer, som Google afregner i lokalt, i sagens natur påvirker omsætningstallene.

Brancheanalytikere peger desduen på, at annoncepriserne er under pres, ligesom GDPR og øget konkurrence fra ikke mindst Amazon indvirker på tallene.

Selskabet har ved udgangen af september 94.372 medarbejdere. I samme kvartal i fjor havde selskabet 78.000 medarbejdere.

Du finder hele Googles kvartalsregnskab her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S