Alphabet misser mål for første gang i årevis - og det har konsekvenser trods markant vækst på alle vigtige områder

Googles moderselskab Alphabet misser for første gang i flere år kvartals-målene for omsætningen. Aktiekursen dykker, selv om både omsætning og indtjening vokser markant.

Artikel top billede

For første gang i flere år går Googles moderselskab, Alphabet, ikke de forventede omsætnings-mål for det tredje regnskabskvartal.

Selskabet omsatte i dets tredje regnskabskvartal for 33,7 milliarder dollar. Det svarer til en stigning på 21 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Alligevel er Alphabets aktiekurs dykket ganske heftigt i kølvandet på regnskabet, da investorerne havde forventet endnu højere omsætning.

Hele 86 procent af Alphabets omsætning kommer fra Googles søgeforretning.

Her er omsætningen steget med 20 procent, og det vækker nogen bekymring, da Googles omsætning i det forrige kvartal steg med 24 procent - i begge tilfælde sammenlignet med det tilsvarende kvartal i fjor.

Driftsindtjeningen er vokset med 10,6 procent til nu 9,5 milliarder dollar for kvartalet.

Selskabets regnskab viser iøvrigt, at udviklings-omkostningerne - R&D - er vokset med 24 procent til 5,23 milliarder dollar.

Det samme gælder administrationsomkostninger, som er vokset med 30 procent. Alphabet har brugt mere end to milliarder dollar på administration i kvartalet.

Ifølge Alphabet skyldes en stor del af vækst-tabet uro på valutamarkederne, idet forskellen på dollaren og de forskellige valutaer, som Google afregner i lokalt, i sagens natur påvirker omsætningstallene.

Brancheanalytikere peger desduen på, at annoncepriserne er under pres, ligesom GDPR og øget konkurrence fra ikke mindst Amazon indvirker på tallene.

Selskabet har ved udgangen af september 94.372 medarbejdere. I samme kvartal i fjor havde selskabet 78.000 medarbejdere.

Du finder hele Googles kvartalsregnskab her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,