Kinesisk virksomhed slår Uber: Er nu verdens mest værdifulde startup

Den kinesiske nyheds- og videotjeneste Bytedance overhaler nu Uber, som verdens med værdifulde startup.

Artikel top billede

Uber har tidligere været vurderet som verdens med værdifulde opstartsvirksomhed, men med nye milliardinvesteringer er tronen nu blevet overtaget af den seks år gamle kinesiske virksomhed Bytedance.

Det skriver Bloomberg.

Bytedance er en nyheds- og videotjeneste og står bag nyhedssitet Toutioa og videodelingstjeneste Tik Tok.

En række investorer har for nyligt skudt 3 milliarder dollars i virksomheden svarende til omkring 20 milliarder kroner.

Med det nye kapitalindskud er den kinesiske startup i dag værdisat til 75 milliarder dollars eller knap 500 milliarder kroner.

Læs også: Sådan skabes en startup-kultur i hjertet af koncernen: "Vi er en samling gutter, der siger til hinanden: ’Hey, det her ser fedt ud, lad os undersøge det'"

Ifølge en kilde tæt på processen, kan japanske SoftBank ende med at stå for over halvdelen af investeringen på de 3 milliarder dollars i Bytedance.

Dermed overhaler Bytedance Uber som den mest værdifulde startup, da Uber ifølge CB Insigts lige nu har en værdi af 72 milliarder dollars altså 3 milliarder dollars under Bytedance.

Bytedance skal blandt andet bruge den nye kapital i forsøget på at få større indflydelse på det vestlige marked, skriver Bloomberg.

Virksomheden har endnu ikke formået at levere profit, men kom ud af 2017 med en omsætning på omkring 16 milliarder kroner.

Læs også: Dansk it-iværksætter advarer mod business angels: "De er direkte toxic for det danske startup-miljø"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS