Guide: Sådan får du Google Pay på din mobil

Googles mobilbetalingsløsning får nu sin danske debut. Sådan kommer du i gang med at betale enkelt og kontaktløst med din Android-smartphone.

Artikel top billede

Det tager kun få minutter at sætte Google Pay op.

Danmark bliver nu det 25. land på kloden, hvor Googles mobilbetalingsløsning, Google Pay, går i luften.

Se også: Dankortet, Mobilepay og Apple Pay får ny rival: Google Pay er nu klar i Danmark

Med den ombord på mobilen kan du bruge din mobil som virtuel tegnebog og slippe for at risikere at glemme eller få stjålet kredit- og debetkort, mens du er på farten.

Løsningen fungerer fra 30. oktober herhjemme, og det tager kun få minutter at sætte den op.

Google Pay vil også kunne anvendes i de øvrige 24 lande, hvor Google Pay er i brug.

Klik her, for at se, hvor i verden Google Pay kan benyttes.

Følg guiden herunder for at komme i gang med Google Pay.

Sådan opsættes Google Pay

For at få det meste ud af Google Pay skal du have en Android-baseret smartphone fra eksempelvis Samsung eller Huawei med Android 5.0 eller nyere ombord.

Du skal derefter hente app’en ’Google Pay’ hos Googles Play butik. Du kan finde den på følgende link.

Når app’en er installeret, får du mulighed for at tilføje et betalingskort til tjenesten. Det gør du ved at scanne dit kredit- eller debetkort.

Bemærk at kortet skal være udstedt af enten Jyske Bank eller Nordea, hvis det skal kunne anvendes til kontaktløs betaling.

Andre banker kan på længere sigt slutte sig til kontaktløs betaling via Google Pay. Danske Bank oplyser på deres Facebook-side, at de vil understøtte Google Pay i løbet af november måned.

Som en sikkerhedsfeature bliver din kortoplysninger ikke lagret på telefonen eller i butikkernes system.

I stedet genereres en såkaldt ’token’ med en dynamisk sikkerhedskode, som er enhedsspecifik. Bliver telefonen stjålet, kan tyvene altså ikke få fingre i dine kortoplysninger.

Se også: Test af Apple Pay i dansk butik: "Det er seriøst smart"

Sådan betaler du i forretningen

Google Pay kan benyttes i alle forretninger som tager imod kontaktløs betaling.

  • Tænd mobilen. Du behøver ikke at åbne telefonen eller Google Pay app’en.
  • Hold mobilen op til den kontaktløse terminal.
  • Når betalingen er gennemført, vil et blåt flueben dukke op på displayet.
Er det betalte beløb på over 200 kroner, vil telefonen af sikkerhedshensyn kræve, at du låser den op med den tilhørende PIN-kode, password eller fingeraftrykslæser.

Har du et Android Wear-smartwatch, kan dette også benyttes til kontaktløs betaling, hvis det kører med Wear OS 2.0 eller nyere.

Google Pay kan også benyttes i Googles øvrige produkter såsom Google Play, Chrome og YouTube Premium.

Læs også: Guide: Sådan kommer du i gang med den spritnye danske version af Google Assistant

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S