Fujitsu drejer nøglen om på Europas sidste pc-fabrik: 1.500 medarbejdere bliver ramt

Fujitsu lukker og slukker for selskabets avancerede pc-fabrik i Augsburg, som er den allersidste pc-fabrik i Europa. Nøglen bliver drejet senest i 2020.

Artikel top billede

(Foto: Steffen Villadsen)

Japanske Fujitsu lukker og slukker for Europas allersidste pc-fabrik, der ligger i Augsburg uden for München i det sydlige Tyskland.

Her har Fujitsu produceret notebook-computere, pc’er og komponenter til Primergy-produkterne til det globale marked.

Den højteknologiske pc-fabrik beskæftiger omkring 1.500 medarbejdere samt omkring 300 medarbejdere hos forskellige underleverandører i området omkring Augsburg.

Selve lukningen kommer ifølge Fujitsu til at finde sted senest i 2020, hvor japanere vil flytte udvikling og produktion af pc’erne hjem til Japan.

Benhård konkurrence

Pc-produktion er et marked præget af benhård priskonkurrence og meget lave avancer, og det gælder for producenterne i høj grad om at vende og dreje hver en krone.

Fabrikken i Augsburg er langt mere end en af de klassiske samlefabrikker, som blandt andre Dell har haft nogle stykker af i Europa.

I Augsburg har Fujitsu således både printet og samlet bundkort, produceret serverblokke og samlet omkring pc’er.

Fabrikken har en produktion på omkring 12.000 enheder om dagen - 12.000 computere, 950 server/storage-systemer, 50 racks og 8.000 systemboards.

For alle pc-producenter spiller omkostninger til logistik og supply chain en væsentlig rolle i bestræbelserne på at skabe en lukrativ forretning.

Det betyder, at det er vigtigt at være tæt på slutbrugerne, så transportafstanden fra fabrik til kunde er så kort og billig som mulig - men uden at det går ud over prisen for at fragte kompontenter til fabrikken, hvor computerne samles.

Her ligger fabrikken i Augsburg centralt i Europa og tæt på de europæiske slutbrugere.

Computerworld besøgte for et års tid siden den store Fujitsu-fabrik i Augsburg.

Du kan læse reportagen fra besøget og se billeder og video inde fra hallerne her: Kom med inden for på en af Europas sidste computerfabrikker: Her kæmper de mod Østens kæmpefabrikker.

Også herhjemme har der indtil for nogle år siden været pc-produktion, nemlig i form af nu hedengange Zepto med fabrik i Hedehusene uden for Roskilde.

Storinvestor Karsten Ree lukkede Zepto i 2009, hvilket du kan læse mere om her: Karsten Ree lukker Zepto.

Læs også:

Fujitsu Danmark ramt af nyt milliontab: Har nu tabt 124 millioner kroner i Danmark på seks år

Toshiba i dyb krise: Kan blive tvunget til at skrotte pc-forretningen efter enorme nedskrivninger

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,