Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Reportage: DMI har modtaget små 10 millioner kroner til at opgradere instituttets enorme oberservationsnetværk. Det er en opgave, der skal være med til at give os alle sammen endnu mere præcise vejrudsigter. Men hvornår får vi så helt nøjagtige prognoser? Vi er taget på tur med DMI for at få et svar.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Reportage: Med udsigt til Stevns Klint en kold oktoberdag kravler jeg op i en radar, som for kort siden er blevet slukket.

Stiller man sig foran den, mens en af radiosignalerne skydes ud over det danske landskab, er det på linje med at stille sig ind i stor mikrobølgeovn og blive lavet om til popcorn.

Der er derfor en god grund til, at den populære tjeneste på dmi.dk, hvor man kan se nedbøren bevæge sig rundt i Danmark, mangler en af sine fem radarer 23. oktober omkring klokken 10:00.

Den ovale fodbold blev opgraderet sidste år og kan i dag med større præcision måle forskellige typer af nedbør, bedømme størrelsen af nedbørspartikler og måle vindstyrken.

Opgraderingen af radaren er et led i Danmarks Meteorologiske Instituts moderniseringsplan af en omfattende observationsinfrastruktur, der strækker sig fra en vejrstation på Grønland ved Kap Morris Jesup, verdens nordligste punkt på land, til det sydligste punkt i Gedser.

Til den opgave er DMI i finansloven for 2018 blevet tildelt ni millioner kroner - en pose penge, som er tømt hurtigt.

”Alle vejrstationer skal

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura