Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Reportage: DMI har modtaget små 10 millioner kroner til at opgradere instituttets enorme oberservationsnetværk. Det er en opgave, der skal være med til at give os alle sammen endnu mere præcise vejrudsigter. Men hvornår får vi så helt nøjagtige prognoser? Vi er taget på tur med DMI for at få et svar.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Reportage: Med udsigt til Stevns Klint en kold oktoberdag kravler jeg op i en radar, som for kort siden er blevet slukket.

Stiller man sig foran den, mens en af radiosignalerne skydes ud over det danske landskab, er det på linje med at stille sig ind i stor mikrobølgeovn og blive lavet om til popcorn.

Der er derfor en god grund til, at den populære tjeneste på dmi.dk, hvor man kan se nedbøren bevæge sig rundt i Danmark, mangler en af sine fem radarer 23. oktober omkring klokken 10:00.

Den ovale fodbold blev opgraderet sidste år og kan i dag med større præcision måle forskellige typer af nedbør, bedømme størrelsen af nedbørspartikler og måle vindstyrken.

Opgraderingen af radaren er et led i Danmarks Meteorologiske Instituts moderniseringsplan af en omfattende observationsinfrastruktur, der strækker sig fra en vejrstation på Grønland ved Kap Morris Jesup, verdens nordligste punkt på land, til det sydligste punkt i Gedser.

Til den opgave er DMI i finansloven for 2018 blevet tildelt ni millioner kroner - en pose penge, som er tømt hurtigt.

”Alle vejrstationer skal

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT