Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Reportage: DMI har modtaget små 10 millioner kroner til at opgradere instituttets enorme oberservationsnetværk. Det er en opgave, der skal være med til at give os alle sammen endnu mere præcise vejrudsigter. Men hvornår får vi så helt nøjagtige prognoser? Vi er taget på tur med DMI for at få et svar.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Reportage: Med udsigt til Stevns Klint en kold oktoberdag kravler jeg op i en radar, som for kort siden er blevet slukket.

Stiller man sig foran den, mens en af radiosignalerne skydes ud over det danske landskab, er det på linje med at stille sig ind i stor mikrobølgeovn og blive lavet om til popcorn.

Der er derfor en god grund til, at den populære tjeneste på dmi.dk, hvor man kan se nedbøren bevæge sig rundt i Danmark, mangler en af sine fem radarer 23. oktober omkring klokken 10:00.

Den ovale fodbold blev opgraderet sidste år og kan i dag med større præcision måle forskellige typer af nedbør, bedømme størrelsen af nedbørspartikler og måle vindstyrken.

Opgraderingen af radaren er et led i Danmarks Meteorologiske Instituts moderniseringsplan af en omfattende observationsinfrastruktur, der strækker sig fra en vejrstation på Grønland ved Kap Morris Jesup, verdens nordligste punkt på land, til det sydligste punkt i Gedser.

Til den opgave er DMI i finansloven for 2018 blevet tildelt ni millioner kroner - en pose penge, som er tømt hurtigt.

”Alle vejrstationer skal

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos