Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Reportage: DMI har modtaget små 10 millioner kroner til at opgradere instituttets enorme oberservationsnetværk. Det er en opgave, der skal være med til at give os alle sammen endnu mere præcise vejrudsigter. Men hvornår får vi så helt nøjagtige prognoser? Vi er taget på tur med DMI for at få et svar.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Reportage: Med udsigt til Stevns Klint en kold oktoberdag kravler jeg op i en radar, som for kort siden er blevet slukket.

Stiller man sig foran den, mens en af radiosignalerne skydes ud over det danske landskab, er det på linje med at stille sig ind i stor mikrobølgeovn og blive lavet om til popcorn.

Der er derfor en god grund til, at den populære tjeneste på dmi.dk, hvor man kan se nedbøren bevæge sig rundt i Danmark, mangler en af sine fem radarer 23. oktober omkring klokken 10:00.

Den ovale fodbold blev opgraderet sidste år og kan i dag med større præcision måle forskellige typer af nedbør, bedømme størrelsen af nedbørspartikler og måle vindstyrken.

Opgraderingen af radaren er et led i Danmarks Meteorologiske Instituts moderniseringsplan af en omfattende observationsinfrastruktur, der strækker sig fra en vejrstation på Grønland ved Kap Morris Jesup, verdens nordligste punkt på land, til det sydligste punkt i Gedser.

Til den opgave er DMI i finansloven for 2018 blevet tildelt ni millioner kroner - en pose penge, som er tømt hurtigt.

”Alle vejrstationer skal

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job