Topnyhed:David Heinemeier Hansson vinder IT-Prisen 2023

Artikel top billede

Photo by rawpixel on Unsplash (Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Alder kan være afgørende for din jobglæde: Unge it-folk er sprængfyldte med jobglæde, mens det står sløjt til hos de erfarne medarbejdere

Jobglæde 2018:Ny undersøgelse viser, at de unge it-folk er langt mere glade for deres arbejde end deres ældre kolleger. Det bør give panderykker i den danske it-branche, lyder det fra en ekspert.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i jobglæden hos medarbejdere under 30 og over 50
  • Blive klogere på hvorfor den relativt lave jobglæde hos de erfarne medarbejdere bør give anledning til bekymring
  • Få en arbejdsmarkedsforskers bud på, hvad der skaber høj jobglæde
823
4:15 min
Erfaring og kompetencer kan være omvendt proportionelt med jobglæde.

Det er der i hvert fald noget, der tyder på, når man dykker ned i de data, der ligger til grund for Computerworld og Jobindex store jobglæde-undersøgelse.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Programmør, forfatter, racerkører og investor David Heinemeier Hansson vinder IT-Prisen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor har NNIT tabt en kvart milliard kroner i 2022: Her er CFO Carsten Ringius' forklaring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil høvle 17 procent af Datatilsynets budgetter over de kommende tre år: Står til at miste millioner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Overraskende mange danske it-kandidater går ledige, selv om virksomhederne skriger efter it-arbejdskraft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Opsplitning af NNIT kommer til at koste 200 millioner kroner: NNIT får fuld fokus på international ekspansion