Hos dansk it-kæmpe ansætter it-folkene selv deres kolleger: ”Vores HR-afdeling kommer aldrig til at holde én eneste ansættelsessamtale"

It-folk ved bedst selv, hvilke it-folk der duer, og hvilke der ikke gør. Derfor har man hos Netcompany valgt at holde HR-afdelingen helt ude af ansættelsesprocessen, fortæller topchef André Rogaczewski. Han anbefaler alle andre at gøre det samme.

Artikel top billede

Netcompany's karismatiske frontfigur, André Rogaczewski fortalte forleden på et såkaldt Topmøde i Industriens Hus, at HR ikke spiller en væsentlig rolle, når virksomheden skal ansætte nye medarbejdere.
Foto: Netcompany (Foto: Jon Norddahl / Jon Norddahl)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • André Rogaczewski's forklaring på, hvorfor man skal holde HR ude af ansættelsesprocesserne
  • Direktørens forklaring på, hvem der så skal stå for ansættelserne.
  • Et glimt af, hvad der afgører, om en medarbejder får job hos Netcompany.
1.034
5:15 min
I den danske it-branche er vi nået til en tilstand af regulær ulvehunger.

Virksomhederne skriger på kompetente kolleger til at hjælpe med at tilfredsstille en nærmest umættelig it-efterspørgsel, og ledere er begyndt at tage drastiske metoder som for eksempel at flytte hele virksomheder for at kunne tiltrække de rigtige folk.

Nogle virksomheder virker dog til at have succes med at tiltrække talenter i noget nær bundter. En af de virksomheder er Netcompany med

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job