Hos dansk it-kæmpe ansætter it-folkene selv deres kolleger: ”Vores HR-afdeling kommer aldrig til at holde én eneste ansættelsessamtale"

It-folk ved bedst selv, hvilke it-folk der duer, og hvilke der ikke gør. Derfor har man hos Netcompany valgt at holde HR-afdelingen helt ude af ansættelsesprocessen, fortæller topchef André Rogaczewski. Han anbefaler alle andre at gøre det samme.

Artikel top billede

Netcompany's karismatiske frontfigur, André Rogaczewski fortalte forleden på et såkaldt Topmøde i Industriens Hus, at HR ikke spiller en væsentlig rolle, når virksomheden skal ansætte nye medarbejdere.
Foto: Netcompany (Foto: Jon Norddahl / Jon Norddahl)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • André Rogaczewski's forklaring på, hvorfor man skal holde HR ude af ansættelsesprocesserne
  • Direktørens forklaring på, hvem der så skal stå for ansættelserne.
  • Et glimt af, hvad der afgører, om en medarbejder får job hos Netcompany.
1.034
5:15 min
I den danske it-branche er vi nået til en tilstand af regulær ulvehunger.

Virksomhederne skriger på kompetente kolleger til at hjælpe med at tilfredsstille en nærmest umættelig it-efterspørgsel, og ledere er begyndt at tage drastiske metoder som for eksempel at flytte hele virksomheder for at kunne tiltrække de rigtige folk.

Nogle virksomheder virker dog til at have succes med at tiltrække talenter i noget nær bundter. En af de virksomheder er Netcompany med

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

LB Forsikring

Product Owner til medlemsrelationen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S