Hos dansk it-kæmpe ansætter it-folkene selv deres kolleger: ”Vores HR-afdeling kommer aldrig til at holde én eneste ansættelsessamtale"

It-folk ved bedst selv, hvilke it-folk der duer, og hvilke der ikke gør. Derfor har man hos Netcompany valgt at holde HR-afdelingen helt ude af ansættelsesprocessen, fortæller topchef André Rogaczewski. Han anbefaler alle andre at gøre det samme.

Artikel top billede

Netcompany's karismatiske frontfigur, André Rogaczewski fortalte forleden på et såkaldt Topmøde i Industriens Hus, at HR ikke spiller en væsentlig rolle, når virksomheden skal ansætte nye medarbejdere.
Foto: Netcompany (Foto: Jon Norddahl / Jon Norddahl)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • André Rogaczewski's forklaring på, hvorfor man skal holde HR ude af ansættelsesprocesserne
  • Direktørens forklaring på, hvem der så skal stå for ansættelserne.
  • Et glimt af, hvad der afgører, om en medarbejder får job hos Netcompany.
1.034
5:15 min
I den danske it-branche er vi nået til en tilstand af regulær ulvehunger.

Virksomhederne skriger på kompetente kolleger til at hjælpe med at tilfredsstille en nærmest umættelig it-efterspørgsel, og ledere er begyndt at tage drastiske metoder som for eksempel at flytte hele virksomheder for at kunne tiltrække de rigtige folk.

Nogle virksomheder virker dog til at have succes med at tiltrække talenter i noget nær bundter. En af de virksomheder er Netcompany med

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S