Danske BridgeIT inde i varmen hos gigantisk våbenproducent: "Vi har ikke prøvet før, at en kunde begynder at trække bukserne af os"

Den lille danske it-virksomhed BridgeIT har indgået en aftale med den amerikanske våbenproducent Lockheed Martin. Men det er ikke småting det amerikanske selskab kræver af sikkerheden hos sine leverandører.

Artikel top billede

Foto: Lockheed Martin

Premium Kun for abonnenter
For få uger siden kunne det dansk it-selskab BridgeIT annoncere, at det havde fået våbenproducenten Lockheed Martin som kunde.

Ud over lang godkendelsesperiode er der også en lang række sikkerhedskrav, som virksomheden skal leve op til for at kunne blive leverandør til den amerikanske våbenproducent.

Her er det ikke nok at kunne fremvise alle mulige ISO-certifikater og officielle standarder. Lockheed Martin gennemgår selv systemerne.

Læs også: Isolerede computer-netværk og meget skrappe krav til leverandørerne: Danske Terma har skruet helt op for it-sikkerheden

Det betyder blandt andet, at selskabet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job