Danske BridgeIT inde i varmen hos gigantisk våbenproducent: "Vi har ikke prøvet før, at en kunde begynder at trække bukserne af os"

Den lille danske it-virksomhed BridgeIT har indgået en aftale med den amerikanske våbenproducent Lockheed Martin. Men det er ikke småting det amerikanske selskab kræver af sikkerheden hos sine leverandører.

Artikel top billede

Foto: Lockheed Martin

Premium Kun for abonnenter
For få uger siden kunne det dansk it-selskab BridgeIT annoncere, at det havde fået våbenproducenten Lockheed Martin som kunde.

Ud over lang godkendelsesperiode er der også en lang række sikkerhedskrav, som virksomheden skal leve op til for at kunne blive leverandør til den amerikanske våbenproducent.

Her er det ikke nok at kunne fremvise alle mulige ISO-certifikater og officielle standarder. Lockheed Martin gennemgår selv systemerne.

Læs også: Isolerede computer-netværk og meget skrappe krav til leverandørerne: Danske Terma har skruet helt op for it-sikkerheden

Det betyder blandt andet, at selskabet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S