Danske BridgeIT inde i varmen hos gigantisk våbenproducent: "Vi har ikke prøvet før, at en kunde begynder at trække bukserne af os"

Den lille danske it-virksomhed BridgeIT har indgået en aftale med den amerikanske våbenproducent Lockheed Martin. Men det er ikke småting det amerikanske selskab kræver af sikkerheden hos sine leverandører.

Artikel top billede

Foto: Lockheed Martin

Premium Kun for abonnenter
For få uger siden kunne det dansk it-selskab BridgeIT annoncere, at det havde fået våbenproducenten Lockheed Martin som kunde.

Ud over lang godkendelsesperiode er der også en lang række sikkerhedskrav, som virksomheden skal leve op til for at kunne blive leverandør til den amerikanske våbenproducent.

Her er det ikke nok at kunne fremvise alle mulige ISO-certifikater og officielle standarder. Lockheed Martin gennemgår selv systemerne.

Læs også: Isolerede computer-netværk og meget skrappe krav til leverandørerne: Danske Terma har skruet helt op for it-sikkerheden

Det betyder blandt andet, at selskabet

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S