Systematic og Netcompany duellerer i dygtighed: Her er de to topchefers opskrifter på succes

Hvad skaber de dygtigste it-virksomheder? Er det eksklusive amerikanske certificeringer eller interne akademier med fokus på den enkelte medarbjeder? Topcheferne fra to af landets dygtigste it-virksomheder lægger vægt på hver sin metode.

Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal / Netcompany / Steffen Villadsen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Michael Holms bud på, hvorfor dygtighed er vigtigt, og hvad det betyder for Systematic at være certificeret som CMMI niveau 5.
  • Indsigt i André Rogaczewskis og Netcompany's model med et internt akademi og masser af ansvar til den enkelte medarbejder.
1.972
10 min
Alle virksomheder sidder forhåbentlig med et ønske om at blive bedre til at udvikle it-løsninger, men hvordan bliver man blandt de bedste?

Kræver det en eksklusiv certificering, der gør virksomheden i stand til at måle sig på et internationalt plan med udgangspunkt i en benchmark-skala, eller er det nærmere en intern skoling, karriereplanlæging og fokus på de enkelte medarbejdere, der baner vejen?

Der kan hurtigt gå mandagstræner i den, hvis man skal besvare spørgsmålet om, hvordan man i den danske it-branche for optimeret arbejdsindsatsen, men Techpoint havde i forbindelse med et såkaldt topmøde samlet noget nær et all-star team til at give deres bud.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job