Systematic og Netcompany duellerer i dygtighed: Her er de to topchefers opskrifter på succes

Hvad skaber de dygtigste it-virksomheder? Er det eksklusive amerikanske certificeringer eller interne akademier med fokus på den enkelte medarbjeder? Topcheferne fra to af landets dygtigste it-virksomheder lægger vægt på hver sin metode.

Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal / Netcompany / Steffen Villadsen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Michael Holms bud på, hvorfor dygtighed er vigtigt, og hvad det betyder for Systematic at være certificeret som CMMI niveau 5.
  • Indsigt i André Rogaczewskis og Netcompany's model med et internt akademi og masser af ansvar til den enkelte medarbejder.
1.972
10 min
Alle virksomheder sidder forhåbentlig med et ønske om at blive bedre til at udvikle it-løsninger, men hvordan bliver man blandt de bedste?

Kræver det en eksklusiv certificering, der gør virksomheden i stand til at måle sig på et internationalt plan med udgangspunkt i en benchmark-skala, eller er det nærmere en intern skoling, karriereplanlæging og fokus på de enkelte medarbejdere, der baner vejen?

Der kan hurtigt gå mandagstræner i den, hvis man skal besvare spørgsmålet om, hvordan man i den danske it-branche for optimeret arbejdsindsatsen, men Techpoint havde i forbindelse med et såkaldt topmøde samlet noget nær et all-star team til at give deres bud.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S