Systematic og Netcompany duellerer i dygtighed: Her er de to topchefers opskrifter på succes

Hvad skaber de dygtigste it-virksomheder? Er det eksklusive amerikanske certificeringer eller interne akademier med fokus på den enkelte medarbjeder? Topcheferne fra to af landets dygtigste it-virksomheder lægger vægt på hver sin metode.

Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal / Netcompany / Steffen Villadsen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Michael Holms bud på, hvorfor dygtighed er vigtigt, og hvad det betyder for Systematic at være certificeret som CMMI niveau 5.
  • Indsigt i André Rogaczewskis og Netcompany's model med et internt akademi og masser af ansvar til den enkelte medarbejder.
1.972
10 min
Alle virksomheder sidder forhåbentlig med et ønske om at blive bedre til at udvikle it-løsninger, men hvordan bliver man blandt de bedste?

Kræver det en eksklusiv certificering, der gør virksomheden i stand til at måle sig på et internationalt plan med udgangspunkt i en benchmark-skala, eller er det nærmere en intern skoling, karriereplanlæging og fokus på de enkelte medarbejdere, der baner vejen?

Der kan hurtigt gå mandagstræner i den, hvis man skal besvare spørgsmålet om, hvordan man i den danske it-branche for optimeret arbejdsindsatsen, men Techpoint havde i forbindelse med et såkaldt topmøde samlet noget nær et all-star team til at give deres bud.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics