Systematic og Netcompany duellerer i dygtighed: Her er de to topchefers opskrifter på succes

Hvad skaber de dygtigste it-virksomheder? Er det eksklusive amerikanske certificeringer eller interne akademier med fokus på den enkelte medarbjeder? Topcheferne fra to af landets dygtigste it-virksomheder lægger vægt på hver sin metode.

Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal / Netcompany / Steffen Villadsen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Michael Holms bud på, hvorfor dygtighed er vigtigt, og hvad det betyder for Systematic at være certificeret som CMMI niveau 5.
  • Indsigt i André Rogaczewskis og Netcompany's model med et internt akademi og masser af ansvar til den enkelte medarbejder.
1.972
10 min
Alle virksomheder sidder forhåbentlig med et ønske om at blive bedre til at udvikle it-løsninger, men hvordan bliver man blandt de bedste?

Kræver det en eksklusiv certificering, der gør virksomheden i stand til at måle sig på et internationalt plan med udgangspunkt i en benchmark-skala, eller er det nærmere en intern skoling, karriereplanlæging og fokus på de enkelte medarbejdere, der baner vejen?

Der kan hurtigt gå mandagstræner i den, hvis man skal besvare spørgsmålet om, hvordan man i den danske it-branche for optimeret arbejdsindsatsen, men Techpoint havde i forbindelse med et såkaldt topmøde samlet noget nær et all-star team til at give deres bud.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S