Samsung kridter banen op til de første smartphones med 8K-opløsning

Fire gange op på opløsningen. Næste generation af smartphones fra Samsung får op til 48 megapixels at rutte med.

Artikel top billede

Med lanceringen af et af de første kommercielt tilgængelige 8K-fjernsyn i bagagen har den sydkoreanske tech-kæmpe nu også en interesse i at der bliver kreeret 8K indhold til platformen.

Se også: Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Den interesse puster selskabets komponentafdeling liv i med de første kameramoduler til smartphones, som understøtter 8K-opløsning.

Komponenterne lever under navnet ISOCELL Bright GM1 og GD1 og leverer billeder på henholdsvis 48 og 32 megapixels. Med sin høje opløsning er GM1-sensoren i stand til kreere fotos i UHD opløsning.

Hvorvidt der også kan optages film med 8K-opløsningen melder Samsungs pressemeddelelse dog intet om.

Dette vil sandsynligvis konkretiseres, når selskabet løfter sløret for dets næste Exynos-processor, da den sandsynligvis bliver hjernen i Samsungs næste smartphone generation.

Læs også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

På kant med fysikkens love

Begge sensorer er bygget omkring pixels, som er så forsvindende små, at de støder med kvantefysikkens love. Hver pixel er bare 800 nanometer bred, omkring det samme som rødt lys’ bølgelængde.

For at forbedre sensorens lysfølsomhed har Samsung integreret det selskabet kalder ’ISOCELL Plus’-teknologi, hvor flere pixels slås sammen, for at opnå et tydeligere signal, når der bliver mørkt.

Opløsningen vil her være reduceret til henholdsvis 12 og 8 megapixels, mens de enkelte fotosites vil opnå størrelse på 1,6 µm. Det er omkring 15 procent større end det, der i dag findes i Samsung S9 og Note 9 telefoner.

Det betyder samtidigt, at fotosensoren vil vokse til det såkaldte 1/2,0” format.

I dag er det i midlertidigt Huawei som kan bryste sig af at have de største sensorer ombord på deres telefoner. Mate 20 Pro samt P20 Pro tilbyder begge kameramoduler med 40 megapixels på en 1/1,75” sensor.

Samsung GM1 og GD1 vil samtidig byde på teknologiske finesser som HDR i realtid samt gyroskopisk styret elektronisk stabilisering.

Hvilke telefoner der bliver først med de avancerede sensorer melder selskabet intet om.

Et sandsynligt bud er, at det bliver forårets Samsung S10-kollektion der bliver først med den nye teknik ombord.

Se også: Efter mange års dvale: Nu er det igen blevet interessant at købe nyt kamera

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S