Samsung kridter banen op til de første smartphones med 8K-opløsning

Fire gange op på opløsningen. Næste generation af smartphones fra Samsung får op til 48 megapixels at rutte med.

Artikel top billede

Med lanceringen af et af de første kommercielt tilgængelige 8K-fjernsyn i bagagen har den sydkoreanske tech-kæmpe nu også en interesse i at der bliver kreeret 8K indhold til platformen.

Se også: Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Den interesse puster selskabets komponentafdeling liv i med de første kameramoduler til smartphones, som understøtter 8K-opløsning.

Komponenterne lever under navnet ISOCELL Bright GM1 og GD1 og leverer billeder på henholdsvis 48 og 32 megapixels. Med sin høje opløsning er GM1-sensoren i stand til kreere fotos i UHD opløsning.

Hvorvidt der også kan optages film med 8K-opløsningen melder Samsungs pressemeddelelse dog intet om.

Dette vil sandsynligvis konkretiseres, når selskabet løfter sløret for dets næste Exynos-processor, da den sandsynligvis bliver hjernen i Samsungs næste smartphone generation.

Læs også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

På kant med fysikkens love

Begge sensorer er bygget omkring pixels, som er så forsvindende små, at de støder med kvantefysikkens love. Hver pixel er bare 800 nanometer bred, omkring det samme som rødt lys’ bølgelængde.

For at forbedre sensorens lysfølsomhed har Samsung integreret det selskabet kalder ’ISOCELL Plus’-teknologi, hvor flere pixels slås sammen, for at opnå et tydeligere signal, når der bliver mørkt.

Opløsningen vil her være reduceret til henholdsvis 12 og 8 megapixels, mens de enkelte fotosites vil opnå størrelse på 1,6 µm. Det er omkring 15 procent større end det, der i dag findes i Samsung S9 og Note 9 telefoner.

Det betyder samtidigt, at fotosensoren vil vokse til det såkaldte 1/2,0” format.

I dag er det i midlertidigt Huawei som kan bryste sig af at have de største sensorer ombord på deres telefoner. Mate 20 Pro samt P20 Pro tilbyder begge kameramoduler med 40 megapixels på en 1/1,75” sensor.

Samsung GM1 og GD1 vil samtidig byde på teknologiske finesser som HDR i realtid samt gyroskopisk styret elektronisk stabilisering.

Hvilke telefoner der bliver først med de avancerede sensorer melder selskabet intet om.

Et sandsynligt bud er, at det bliver forårets Samsung S10-kollektion der bliver først med den nye teknik ombord.

Se også: Efter mange års dvale: Nu er det igen blevet interessant at købe nyt kamera

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil