Midt i en krig om trafikalarmer: Google Maps forsøger sig med fartkontrol-feature

Artikel top billede

Mens stadigt flere fartkontrol-applikationer herhjemme dyster om at få plads i danskernes biler, er Google nu i færd med at forsøge sig med sin egen løsning.

Se også: Dansk trafik-app-krig eskalerer efter advokatbrev: Frank Rasmussen 'har en server som står og snuser ned i vores server'

Det skriver netmediet Androidpolice som erfarer, at enkelte brugere af Google vejviser-app ’Maps’ hra fået en test-feature ombord. Disse brugere kan nu indrapportere trafikulykker og fartkontroller via Maps-appen.

Et skærmbillede af app’en, slået op af en bruger på det sociale nyhedsmedie Reddit, viser hvordan app’en nu kan modtage oplysninger om eventuelle trafikuheld og stærekasser på vejene.

Funktionen er i øjeblikket ikke blevet set på de danske veje, men funktionen synes i øjeblikket ikke at være forbeholdt amerikanske Maps-brugere, for australske Reddit-brugere melder om, at featuren også bliver prøvet af på de australske veje.

Er funktionen dukket op på din app, så giv gerne dit besyv i kommentarfeltet nedenunder.

Se også: Her er Frank Rasmussens planer for ny storstilet trafik-app med Ib Kunøe: "Det er kun et spørgsmål, om hvor meget det skal koste os, men vi kommer til at vinde"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job