Tommy Ahlers klar med milliarder til kunstig intelligens, men advarer mod faretruende tendens: "Al talent de sidste år er blevet støvsuget af store amerikanske virksomheder"

It-giganterne støvsyger jobmarkedet for it-talenter med speciale i kunstig intelligens, advarer forskningsminister Tommy Ahlers.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Der er en risiko for, at forskning i kunstig intelligens ikke kommer danske virksomheder til gode.

Det advarer uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers om i et interview med it-mediet Itwatch.

”Det store problem er, at inden for kunstig intelligens er al talent de sidste år blevet støvsuget af store amerikanske virksomheder. Det er en stor udfordring. De kan give så gode lønninger, at de tiltrækker dem. Men det er så stærk en teknologi, at vi har et dansk problem, hvis vi ikke får mulighed for at styrke forskningen inden for dette område," siger Tommy Ahlers til Itwatch.

Læs også: Uddannelsesminister Tommy Ahlers har investeret millioner af kroner i danske it-virksomheder: Se hans investeringer her

Stor betydning for dansk konkurrenceevne

I interviewet vurderer forskningsministeren, der selv har en fortid som it-iværksætter, at kunstig intelligens i fremtiden vil blive afgørende for Danmark – og de danske virksomheders – konkurrenceevne.

Investering i kunstig intelligens var derfor også en af overskrifterne på den forskningsaftale, der i sidste uge blev indgået mellem indgået med støtte fra et samlet Folketing.

Den nye aftale sikrer i alt 14 milliarder til dansk forskning og udvikling, og Tommy Ahlers fremhævede især behovet for investering i kunstig intelligens.

"Det er fremragende, at den her aftale er med til at styrke Danmarks fremtid. Vi sætter for alvor skub i forskningen i kunstig intelligens. Vi prioriterer miljø- og klimaforskningen, der kan være med til at løse nogle af fremtidens store udfordringer. Og så glæder jeg mig over, at alle partier står bag at sætte 180 millioner af til de nye pionercentre, så vi skaber flere enestående forskningsmiljøer i verdensklasse,” sagde Tommy Ahlers ifølge en pressemeddelelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Læs også: Chef for nyt dansk AI-center advarer: Der er masser af selverklærede eksperter og folk som bluffer derude - sådan afslører du om de faktisk kan noget

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S