"Jeg kan love dig for, at han ikke have forudset, at Donald Trump ville blive valgt. Det viser bare, at der ikke er noget, der er sikkert. Det er vejledning. Ikke eksakt videnskab"

Artikel top billede

Hvert år mødes jeg med Michael Shanler. Han er Gartners fremmeste analytiker, når det kommer til life science, så han er en vigtig mand for mig.

Gartners analytikere sidder her på konferencen i sådan nogle små bure. De er hamrende dygtige, men de er godt nok også trætte. Der kommer nemlig sådan nogle folk som mig og en masse tunge CIO’s forbi for at pumpe dem for information. Så de sidder altså derinde og taler hele dagen lang.

For præcis to år siden mødtes jeg også med ham. Det var dagen efter at Donald Trump var blevet valgt.

Jeg kan huske, at vi skulle mødes sent om eftermiddagen, og han sad bare og rystede. Han kunne ikke komme sig over, at Donald Trump var blevet valgt hjemme i USA.

Jeg kan love dig for, at han ikke have forudset, at Donald Trump ville blive valgt. Han var rystet og han var skamfuld. Han havde det som mange andre amerikanere, der er her på konferencen.

Det viser bare, at der ikke er noget, der er sikkert. Det er vejledning. Det er ikke eksakt videnskab, og det skal man huske på. Analytikerne spår om vejret. De har en masse tal fra kunderne, men det garanterer ikke, at de får det fulde billede. Det tror jeg ikke på.

Det interessante er så, at jeg skal møde ham igen i år, og der har jo i nat været midtvejsvalg i USA. Så jeg er er ret spændt på at se, hvordan han ser ud den her gang. Bliver det igen en kæmpe nedtur eller får han muligheden for at skyde tilbage.

Jens Maagø, CTO, NNIT

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S