"Jeg kan love dig for, at han ikke have forudset, at Donald Trump ville blive valgt. Det viser bare, at der ikke er noget, der er sikkert. Det er vejledning. Ikke eksakt videnskab"

Artikel top billede

Hvert år mødes jeg med Michael Shanler. Han er Gartners fremmeste analytiker, når det kommer til life science, så han er en vigtig mand for mig.

Gartners analytikere sidder her på konferencen i sådan nogle små bure. De er hamrende dygtige, men de er godt nok også trætte. Der kommer nemlig sådan nogle folk som mig og en masse tunge CIO’s forbi for at pumpe dem for information. Så de sidder altså derinde og taler hele dagen lang.

For præcis to år siden mødtes jeg også med ham. Det var dagen efter at Donald Trump var blevet valgt.

Jeg kan huske, at vi skulle mødes sent om eftermiddagen, og han sad bare og rystede. Han kunne ikke komme sig over, at Donald Trump var blevet valgt hjemme i USA.

Jeg kan love dig for, at han ikke have forudset, at Donald Trump ville blive valgt. Han var rystet og han var skamfuld. Han havde det som mange andre amerikanere, der er her på konferencen.

Det viser bare, at der ikke er noget, der er sikkert. Det er vejledning. Det er ikke eksakt videnskab, og det skal man huske på. Analytikerne spår om vejret. De har en masse tal fra kunderne, men det garanterer ikke, at de får det fulde billede. Det tror jeg ikke på.

Det interessante er så, at jeg skal møde ham igen i år, og der har jo i nat været midtvejsvalg i USA. Så jeg er er ret spændt på at se, hvordan han ser ud den her gang. Bliver det igen en kæmpe nedtur eller får han muligheden for at skyde tilbage.

Jens Maagø, CTO, NNIT

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos