"Jeg kan love dig for, at han ikke have forudset, at Donald Trump ville blive valgt. Det viser bare, at der ikke er noget, der er sikkert. Det er vejledning. Ikke eksakt videnskab"

Artikel top billede

Hvert år mødes jeg med Michael Shanler. Han er Gartners fremmeste analytiker, når det kommer til life science, så han er en vigtig mand for mig.

Gartners analytikere sidder her på konferencen i sådan nogle små bure. De er hamrende dygtige, men de er godt nok også trætte. Der kommer nemlig sådan nogle folk som mig og en masse tunge CIO’s forbi for at pumpe dem for information. Så de sidder altså derinde og taler hele dagen lang.

For præcis to år siden mødtes jeg også med ham. Det var dagen efter at Donald Trump var blevet valgt.

Jeg kan huske, at vi skulle mødes sent om eftermiddagen, og han sad bare og rystede. Han kunne ikke komme sig over, at Donald Trump var blevet valgt hjemme i USA.

Jeg kan love dig for, at han ikke have forudset, at Donald Trump ville blive valgt. Han var rystet og han var skamfuld. Han havde det som mange andre amerikanere, der er her på konferencen.

Det viser bare, at der ikke er noget, der er sikkert. Det er vejledning. Det er ikke eksakt videnskab, og det skal man huske på. Analytikerne spår om vejret. De har en masse tal fra kunderne, men det garanterer ikke, at de får det fulde billede. Det tror jeg ikke på.

Det interessante er så, at jeg skal møde ham igen i år, og der har jo i nat været midtvejsvalg i USA. Så jeg er er ret spændt på at se, hvordan han ser ud den her gang. Bliver det igen en kæmpe nedtur eller får han muligheden for at skyde tilbage.

Jens Maagø, CTO, NNIT

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S