It-chefer fejler på stribe i bestyrelseslokalet: "Hver gang du står foran bestyrelsen, er der risiko for, at du bliver fyret"

Gartner Symposium/ITxpo 2018: Langt flere it-chefer bliver kaldt i audiens, når bestyrelsen holder møde, men det kniber med rigtigt at brænde igennem. Her har du opskriften på, hvordan du brænder igennem hos bestyrelsen. Husk: Bestyrelser bekymrer sig primært om tre ting.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et overblik de fejl, som CIO'er typisk begår, når de har foretræde for virksomhedens bestyrelse
  • En række simple værktøjer til, hvordan du skærper din præsentation
1.668
8:30 min
Vi kan måske allerede forestille os det. Bestyrelseslokalet. En svagt hengemt duft af pibetobak, mahognipaneler og en samling mænd, der ligner kyniske kloninger af Henning Jensen og Kaj Holger fra Krøniken, der sidder og klirre med kaffekopperne.

Den scene skal flere og flere CIO'er træde ind på, og det skal de oftere og oftere.

Analysehuset Gartner mener således, at hvor CIO'en for en fem-seks år siden måske skulle en tur forbi bestyrelsesmødet en enkelt gang om året, er det nu nærmere en gang i kvartalet for de flestes vedkommende.

“For få år siden var bestyrelserne for det meste fløjtende ligeglade med it, men vi kan se, at bestyrelserne i højere og højere grad er begyndt at interessere sig for området. Det skyldes blandt sikkerhedsbrud og hacking, men også de forretningsmuligheder, der ligger i

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network