It-chefer fejler på stribe i bestyrelseslokalet: "Hver gang du står foran bestyrelsen, er der risiko for, at du bliver fyret"

Gartner Symposium/ITxpo 2018: Langt flere it-chefer bliver kaldt i audiens, når bestyrelsen holder møde, men det kniber med rigtigt at brænde igennem. Her har du opskriften på, hvordan du brænder igennem hos bestyrelsen. Husk: Bestyrelser bekymrer sig primært om tre ting.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et overblik de fejl, som CIO'er typisk begår, når de har foretræde for virksomhedens bestyrelse
  • En række simple værktøjer til, hvordan du skærper din præsentation
1.668
8:30 min
Vi kan måske allerede forestille os det. Bestyrelseslokalet. En svagt hengemt duft af pibetobak, mahognipaneler og en samling mænd, der ligner kyniske kloninger af Henning Jensen og Kaj Holger fra Krøniken, der sidder og klirre med kaffekopperne.

Den scene skal flere og flere CIO'er træde ind på, og det skal de oftere og oftere.

Analysehuset Gartner mener således, at hvor CIO'en for en fem-seks år siden måske skulle en tur forbi bestyrelsesmødet en enkelt gang om året, er det nu nærmere en gang i kvartalet for de flestes vedkommende.

“For få år siden var bestyrelserne for det meste fløjtende ligeglade med it, men vi kan se, at bestyrelserne i højere og højere grad er begyndt at interessere sig for området. Det skyldes blandt sikkerhedsbrud og hacking, men også de forretningsmuligheder, der ligger i

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job