Så billigt kan det gøres: Xiaomi lancerer trådløs Apple Airpod rival til to hundrede kroner

Et sæt ’true-wireless’ hovedtelefoner behøver ikke at koste en million. Det sørger kinesiske Xiaomi for.

Artikel top billede

Lanceringen af smartphones uden jack-stik har sat skub i udviklingen af trådløse lydløsninger til mobilen, men har samtidig betydet, at der skulle investeres i dyrere trådløse løsninger.

Prisen på et sæt af Apples trådløse AirPods løber eksempelvis op i 1.379 kroner. Men så dyrt behøver det slet ikke at være.

Se også: Test af Apples splinternye trådløse AirPods: Gode, nemme - og faktisk til at betale

Det beviser den kinesiske elektronikgigant Xiaomi, som denne uge løfter sløret for deres lige så trådløse ’AirDots’ headset.

Det billige headset debuterer til en pris på 199 Yuan, svarende til knap 190 kroner før told og moms.

Til den lave pris får man et sæt ’true wireless’ hovedtelefoner som er helt fri for kabler med et udpræget ’Applesk’ look i hvid plast.

Til trods for den lave pris inkluderer AirDots et indbygget batteri, et sæt silikone-dutter for optimal komfort og den strømbesparende Bluetooth 5.0 teknologi. Her finder du endda touch-betjening til at styre enhedens volumen.

Xiaomis headset står ikke til at få dansk debut i første omgang, men med selskabets stadigt større satsning på det europæiske marked, kan enhederne nærme sig de europæiske netbutikker i de kommende måneder.

Læs også: Test af Xiaomi Mi 8 beviser, at her er endnu et kinesisk mobilmærke, der skal holdes øje med

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS