Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser: Vinderne af Great Place to Work fundet

Great Place to Work har kåret Danmarks bedste it-arbejdspladser. Se listen her.

Artikel top billede

Aarhusianske Elbek & Vejrup og københavnske IHH Nordic topper listerne over de bedste it-arbejdspladser blandt de it-virksomheder, der har deltaget i årets udgave af Great Place to Work.

Her bliver Elbek & Vejrup kåret som bedste arbejdsplads blandt de deltagende mellemstore virksomheder med mere end 50 medarbejdere.

Microsoft-huset Elbek & Vejrup har i dag omkring 130 medarbejdere og er i kraftig vækst.

IHH Nordic er bedste arbejdsplads blandt de deltagende mindre it-virksomheder med mellem 20 og 49 medarbejdere.

De to virksomheder modtog præmierne tirsdag aften til et arrangement i København.

“Når medarbejderne har det godt, har virksomheden det godt og kunderne er glade. Medarbejderne er og bliver Elbek & Vejrups vigtigste aktiv og kimen til den succes og vækst, vi har gennemgået de seneste år, “ siger Niels Elbek fra Elbek & Vejrup.

Både IIH Nordic og Elbek & Vejrup vandt også Great Place to Work i 2017.

Dengang fortalte IIH Nordic os om selskabets arbejdsuge på blot fire dage.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-virksomhed indførte fire-dages arbejdsuge: I dag er sygefraværet rekord-lavt og direktøren har tabt sig 13 kilo

På Great Place to Works liste over de bedste arbejdspladser blandt de deltagende it-virksomheder kommer følgende fem virksomheder i top.

It-virksomheder mellem 50 og 499 medarbejdere

1: Elbek & Vejrup (Aarhus)

2: Pentia (København).

3: Devoteam (København).

4: Abakion (København).

5: Sopra Steria (København.)

It-virksomheder med mellem 20 og 49 medarbejdere

1: IHH Nordic (København).

2: Daxiomatic (Odense)

3: Precis Digital (København)

4: Invokers (København)

5: Geoinfo (Glostrup)

Computerworld undersøgte fornylig jobglæden i en række store og toneangivende it-virksomheder. Undersøgelsen viste, at medarbejderne hos Netcompany, SAS Institute og NNIT var helt i top.

Det kan du læse mere om her: Stor jobglæde-undersøgelse: Disse førende danske it-virksomheder har de gladeste medarbejdere

I en tid med stor efterspørgel efter de bedste it-folk, er det helt afgørende for virksomhederne at have et godt arbejdsklima at byde på, hvis de vil gøre sig forhåbninger om at få fat i de dygtigste folk.

Det kan du læse mere om her: Godt arbejdsklima sikrer langt højere produktivitet: Jobglæde er afgørende for virksomhedens succes

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-arbejdsplads: Aarhusiansk it-virksomhed vinder Great Place to Work for store it-virksomheder

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job