Hackere får ram på officiel Google-konto: Spammer med kryptovaluta-svindelnummer

En af Googles officielle twitter-konti blev kortvarigt forvandlet til en svindel-konto.

Artikel top billede

Det er endnu en højt profileret Twitter-konto, som hackere har fået fingre i denne uge.

Google officielle Twitter-konto for Gsuite (den der tæller Googles Apps som Gmail, Docs, Sheets og andre kontorprogrammer) begyndte at reklame for en fup-konkurrence med bitcoins som præmie.

Her lød beskeden, at Google ville udlodde over 10.000 bitcoins til de omtrent 800.000 brugere som følger Google Gsuite på Twitter.

For at tilmelde sig skulle brugerne sende deres egne bitcoins, før fup-præmien kunne udbetales. Det skriver The Next Web.

Svindelnummeret fik lov til at udspille sig i omkring 15 minutter, før opslaget blev taget ned igen.

Google har endnu ikke kommenteret angrebet.

Se også: Efter Facebook-hack: Sådan undersøger du om din konto er blevet hacket

En angrebstype der breder sig

Google er ikke den eneste store virksomhed, som udsættes for denne type Twitter-angreb.

Tidligere på dagen blev det den amerikanske retail-gigant Targets tur, hvor selskabets knap to millioner følgere kunne se et lignende fup-tweet.

Her fik svindel-tweetet lov til at stå i over en halv time, før det blev pillet ned.

Selskabet oplyser her, at Twitter-kontoen igen er under deres kontrol, og at en undersøgelse er iværksat i samarbejde med Twitter.

Læs også: Twitter fortsætter med at fjerne konti: Nu er 770 konti fjernet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S