Falck's nye CIO får it-afdelingen til at bidrage til forretningen med smart metode: "Der er ikke noget revolutionerende i det. Det virker bare super godt"

I mange virksomheder kæmper it med at bidrage til forretningen. Men hos Falck bruger it-afdelingen en snedig metode, der spiller it-afdelingen stærk fra begyndelsen. Virksomhedens nye CIO giver dig her en introduktion til BIO-metoden.

Artikel top billede

Foto: Falck (Foto: Falck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et indblik i hvordan man hos Falck sikrer, at it bidrager til forretningen
  • CIO Bo Bendsens opskrift på, hvordan man arbejder med de såkaldte BIO's
  • Et bud på, hvilken type organisation, der kan bruge metoden.
1.317
6:45 min
Alle virksomheder skal være digitale virksomheder, og i en digital virksomhed bidrager it afgørende til forretningen ved med hjælp fra teknologien at skabe konkurrencemæssige fordele.

Sådan lyder mantraet, der nærmest religiøst gentages i disse år, og du har helt sikkert set noget i den stil formuleret på et dias til en eller anden konference i de seneste år.

Men hvordan er det så lige, at man får organiseret sin it-afdeling, så man kan bidrage til forretningen?

Det har man et bud på hos Falck, hvor man benytter sig af såkaldte business information officers eller BIO's, som den globale it-chef Bo Bendsen kalder dem.

”Vi arbejder med

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo