Falck's nye CIO får it-afdelingen til at bidrage til forretningen med smart metode: "Der er ikke noget revolutionerende i det. Det virker bare super godt"

I mange virksomheder kæmper it med at bidrage til forretningen. Men hos Falck bruger it-afdelingen en snedig metode, der spiller it-afdelingen stærk fra begyndelsen. Virksomhedens nye CIO giver dig her en introduktion til BIO-metoden.

Artikel top billede

Foto: Falck (Foto: Falck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et indblik i hvordan man hos Falck sikrer, at it bidrager til forretningen
  • CIO Bo Bendsens opskrift på, hvordan man arbejder med de såkaldte BIO's
  • Et bud på, hvilken type organisation, der kan bruge metoden.
1.317
6:45 min
Alle virksomheder skal være digitale virksomheder, og i en digital virksomhed bidrager it afgørende til forretningen ved med hjælp fra teknologien at skabe konkurrencemæssige fordele.

Sådan lyder mantraet, der nærmest religiøst gentages i disse år, og du har helt sikkert set noget i den stil formuleret på et dias til en eller anden konference i de seneste år.

Men hvordan er det så lige, at man får organiseret sin it-afdeling, så man kan bidrage til forretningen?

Det har man et bud på hos Falck, hvor man benytter sig af såkaldte business information officers eller BIO's, som den globale it-chef Bo Bendsen kalder dem.

”Vi arbejder med

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S