It-leverandører i hård kritik af stort telemedicinsk udbud: Umuligt at udvikle inden for rammerne

To danske it-leverandører retter hård kritik mod nyt telemedicinsk projekt, som har udviklet sig til noget, der er umuligt at implementere i praksis.

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Det kommende såkaldte ‘nationale motorvejsnet’ til telemedicinske løsninger er i fare for at udvikle sig til en offentlig it-skandale, advarer de to it-leverandører OpenTeleHealth Telemedicin og Imatis, skriver MedWatch.

Ifølge de to selskaber har udbuds-projektet flyttet sig væk fra et fokus på at bygge på en velfungerende teknologi til nu at dreje sig om en helt ny løsning.

Og det er umuligt at udvikle inden for de rammer, der er blevet opsat. Den økonomiske ramme er på 35 millioner kroner.

“Man har i kravspecifikationen beskrevet den mest moderne teknologiske platform, som faktisk ikke eksisterer i praksis og vil kræve store beløb at realisere, hvis det da overhovedet er muligt," siger Morten Andresen fra Imatis til MedWatch.

Imatis trak fornylig på denne baggrund sit tilbud tilbage.

OpenTeleHealht vurderer, at det vil koste et ‘anseeligt tre-cifret millionbeløb’ og mere end 20.000 timers udviklingsarbejde at levere varen.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S