It-leverandører i hård kritik af stort telemedicinsk udbud: Umuligt at udvikle inden for rammerne

To danske it-leverandører retter hård kritik mod nyt telemedicinsk projekt, som har udviklet sig til noget, der er umuligt at implementere i praksis.

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Det kommende såkaldte ‘nationale motorvejsnet’ til telemedicinske løsninger er i fare for at udvikle sig til en offentlig it-skandale, advarer de to it-leverandører OpenTeleHealth Telemedicin og Imatis, skriver MedWatch.

Ifølge de to selskaber har udbuds-projektet flyttet sig væk fra et fokus på at bygge på en velfungerende teknologi til nu at dreje sig om en helt ny løsning.

Og det er umuligt at udvikle inden for de rammer, der er blevet opsat. Den økonomiske ramme er på 35 millioner kroner.

“Man har i kravspecifikationen beskrevet den mest moderne teknologiske platform, som faktisk ikke eksisterer i praksis og vil kræve store beløb at realisere, hvis det da overhovedet er muligt," siger Morten Andresen fra Imatis til MedWatch.

Imatis trak fornylig på denne baggrund sit tilbud tilbage.

OpenTeleHealht vurderer, at det vil koste et ‘anseeligt tre-cifret millionbeløb’ og mere end 20.000 timers udviklingsarbejde at levere varen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS