Dansk trafik-app sender advokater efter konkurrent, der beskyldes for dobbeltmoral: "Bekrigelse og ballade er bestemt ikke morsomt, men det er desværre nødvendigt"

Interview: Trafik-appen Ooono retter nu et frontalangreb imod Saphes direktør og stifter, Freddy Sørensen. Han beskyldes blandt andet for at fremvise en misvisende undersøgelse liggende på Saphes hjemmeside og være dobbeltmoralsk. "Hvorfor hyler han så meget, når han selv hugger fra andre," lyder det fra Ooono.

Artikel top billede

Christian Walther Øyrabø (til højre) er bestyrelsesformand for Autovice, der står bag tjenesterne Trafikalarm og Ooono.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Ooonos beskyldninger imod Saphe
  • Se udfaldet af tidligere dom i sag mellem de parter
  • Indsigt i den store krig mellem spillerne på det danske marked for trafik-apps
  • Find ud af hvorfor Ooono havde håbet, at sagen kunne løses i fred og fordragelighed
1.232
6:15 min
Da telemillionær Frank Rasmussen sammen med den kendte it-milliardær Ib Kunøe meldte sin ankomst på det danske marked for trafik-apps med appen Hopper, markerede det samtidigt begyndelsen på en hurtigt eskalerende krig på ord og beskyldninger mellem markedets konkurrenter.

Saphe, der også står bag appen Fartkontrol.nu, beskyldte Hopper for at stjæle data, hvilket har fået Hoppers advokater til at svare igen med et krav om en økonomisk erstatning på 200.000 kroner.

Den tredje spiller på det danske marked, Ooono, har uden for offentlighedens søgelys løst selskabets tvist med Frank Rasmussen.

Men mens sagen mellem Hopper og Saphe kører videre, kaster Ooono nu brænde på bålet ved at anklage Freddy Sørensen, der er stifter og direktør hos Saphe, for blandt andet at lyve og sprede falske rygter om Ooono.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S