Dansk trafik-app sender advokater efter konkurrent, der beskyldes for dobbeltmoral: "Bekrigelse og ballade er bestemt ikke morsomt, men det er desværre nødvendigt"

Interview: Trafik-appen Ooono retter nu et frontalangreb imod Saphes direktør og stifter, Freddy Sørensen. Han beskyldes blandt andet for at fremvise en misvisende undersøgelse liggende på Saphes hjemmeside og være dobbeltmoralsk. "Hvorfor hyler han så meget, når han selv hugger fra andre," lyder det fra Ooono.

Artikel top billede

Christian Walther Øyrabø (til højre) er bestyrelsesformand for Autovice, der står bag tjenesterne Trafikalarm og Ooono.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Ooonos beskyldninger imod Saphe
  • Se udfaldet af tidligere dom i sag mellem de parter
  • Indsigt i den store krig mellem spillerne på det danske marked for trafik-apps
  • Find ud af hvorfor Ooono havde håbet, at sagen kunne løses i fred og fordragelighed
1.232
6:15 min
Da telemillionær Frank Rasmussen sammen med den kendte it-milliardær Ib Kunøe meldte sin ankomst på det danske marked for trafik-apps med appen Hopper, markerede det samtidigt begyndelsen på en hurtigt eskalerende krig på ord og beskyldninger mellem markedets konkurrenter.

Saphe, der også står bag appen Fartkontrol.nu, beskyldte Hopper for at stjæle data, hvilket har fået Hoppers advokater til at svare igen med et krav om en økonomisk erstatning på 200.000 kroner.

Den tredje spiller på det danske marked, Ooono, har uden for offentlighedens søgelys løst selskabets tvist med Frank Rasmussen.

Men mens sagen mellem Hopper og Saphe kører videre, kaster Ooono nu brænde på bålet ved at anklage Freddy Sørensen, der er stifter og direktør hos Saphe, for blandt andet at lyve og sprede falske rygter om Ooono.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen