Dansk trafik-app sender advokater efter konkurrent, der beskyldes for dobbeltmoral: "Bekrigelse og ballade er bestemt ikke morsomt, men det er desværre nødvendigt"

Interview: Trafik-appen Ooono retter nu et frontalangreb imod Saphes direktør og stifter, Freddy Sørensen. Han beskyldes blandt andet for at fremvise en misvisende undersøgelse liggende på Saphes hjemmeside og være dobbeltmoralsk. "Hvorfor hyler han så meget, når han selv hugger fra andre," lyder det fra Ooono.

Artikel top billede

Christian Walther Øyrabø (til højre) er bestyrelsesformand for Autovice, der står bag tjenesterne Trafikalarm og Ooono.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Ooonos beskyldninger imod Saphe
  • Se udfaldet af tidligere dom i sag mellem de parter
  • Indsigt i den store krig mellem spillerne på det danske marked for trafik-apps
  • Find ud af hvorfor Ooono havde håbet, at sagen kunne løses i fred og fordragelighed
1.232
6:15 min
Da telemillionær Frank Rasmussen sammen med den kendte it-milliardær Ib Kunøe meldte sin ankomst på det danske marked for trafik-apps med appen Hopper, markerede det samtidigt begyndelsen på en hurtigt eskalerende krig på ord og beskyldninger mellem markedets konkurrenter.

Saphe, der også står bag appen Fartkontrol.nu, beskyldte Hopper for at stjæle data, hvilket har fået Hoppers advokater til at svare igen med et krav om en økonomisk erstatning på 200.000 kroner.

Den tredje spiller på det danske marked, Ooono, har uden for offentlighedens søgelys løst selskabets tvist med Frank Rasmussen.

Men mens sagen mellem Hopper og Saphe kører videre, kaster Ooono nu brænde på bålet ved at anklage Freddy Sørensen, der er stifter og direktør hos Saphe, for blandt andet at lyve og sprede falske rygter om Ooono.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS