Dansk trafik-app sender advokater efter konkurrent, der beskyldes for dobbeltmoral: "Bekrigelse og ballade er bestemt ikke morsomt, men det er desværre nødvendigt"

Interview: Trafik-appen Ooono retter nu et frontalangreb imod Saphes direktør og stifter, Freddy Sørensen. Han beskyldes blandt andet for at fremvise en misvisende undersøgelse liggende på Saphes hjemmeside og være dobbeltmoralsk. "Hvorfor hyler han så meget, når han selv hugger fra andre," lyder det fra Ooono.

Artikel top billede

Christian Walther Øyrabø (til højre) er bestyrelsesformand for Autovice, der står bag tjenesterne Trafikalarm og Ooono.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Ooonos beskyldninger imod Saphe
  • Se udfaldet af tidligere dom i sag mellem de parter
  • Indsigt i den store krig mellem spillerne på det danske marked for trafik-apps
  • Find ud af hvorfor Ooono havde håbet, at sagen kunne løses i fred og fordragelighed
1.232
6:15 min
Da telemillionær Frank Rasmussen sammen med den kendte it-milliardær Ib Kunøe meldte sin ankomst på det danske marked for trafik-apps med appen Hopper, markerede det samtidigt begyndelsen på en hurtigt eskalerende krig på ord og beskyldninger mellem markedets konkurrenter.

Saphe, der også står bag appen Fartkontrol.nu, beskyldte Hopper for at stjæle data, hvilket har fået Hoppers advokater til at svare igen med et krav om en økonomisk erstatning på 200.000 kroner.

Den tredje spiller på det danske marked, Ooono, har uden for offentlighedens søgelys løst selskabets tvist med Frank Rasmussen.

Men mens sagen mellem Hopper og Saphe kører videre, kaster Ooono nu brænde på bålet ved at anklage Freddy Sørensen, der er stifter og direktør hos Saphe, for blandt andet at lyve og sprede falske rygter om Ooono.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job