Dansk trafik-app sender advokater efter konkurrent, der beskyldes for dobbeltmoral: "Bekrigelse og ballade er bestemt ikke morsomt, men det er desværre nødvendigt"

Interview: Trafik-appen Ooono retter nu et frontalangreb imod Saphes direktør og stifter, Freddy Sørensen. Han beskyldes blandt andet for at fremvise en misvisende undersøgelse liggende på Saphes hjemmeside og være dobbeltmoralsk. "Hvorfor hyler han så meget, når han selv hugger fra andre," lyder det fra Ooono.

Artikel top billede

Christian Walther Øyrabø (til højre) er bestyrelsesformand for Autovice, der står bag tjenesterne Trafikalarm og Ooono.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Ooonos beskyldninger imod Saphe
  • Se udfaldet af tidligere dom i sag mellem de parter
  • Indsigt i den store krig mellem spillerne på det danske marked for trafik-apps
  • Find ud af hvorfor Ooono havde håbet, at sagen kunne løses i fred og fordragelighed
1.232
6:15 min
Da telemillionær Frank Rasmussen sammen med den kendte it-milliardær Ib Kunøe meldte sin ankomst på det danske marked for trafik-apps med appen Hopper, markerede det samtidigt begyndelsen på en hurtigt eskalerende krig på ord og beskyldninger mellem markedets konkurrenter.

Saphe, der også står bag appen Fartkontrol.nu, beskyldte Hopper for at stjæle data, hvilket har fået Hoppers advokater til at svare igen med et krav om en økonomisk erstatning på 200.000 kroner.

Den tredje spiller på det danske marked, Ooono, har uden for offentlighedens søgelys løst selskabets tvist med Frank Rasmussen.

Men mens sagen mellem Hopper og Saphe kører videre, kaster Ooono nu brænde på bålet ved at anklage Freddy Sørensen, der er stifter og direktør hos Saphe, for blandt andet at lyve og sprede falske rygter om Ooono.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse