Krypto-kollaps: Det kan ikke længere svare sig at udvinde bitcoins

Sort mandag for bitcoins: Den førende kryptovaluta har næsten mistet tre fjerdedele af sin værdi siden toppen i december 2017.

Artikel top billede

Investorer og krypto-interesseret må i dag se til, mens den førende kryptovaluta, bitcoin, rammer sin laveste værdi i over et år.

Efter et fald på fem procent handles kryptovalutaen mandag for under 5.200 dollar, næsten en fjerdedel af de knap 20.000 dollar som valutaen røg for under boomet i december 2017. Det skriver Business Review.

Dagskursen for en enkelt bitcoin er nu nede omkring 34.000 kroner herhjemme.

Kollapset rammer også andre førende kryptovalutaer som Ethereum og XRP, som ifølge Coinmarketcap handles for henholdsvis en ottendedel og en syvendedel af deres respektive handelsværdier ved udgangen af 2017.

Se også: Kæmpe krypto-kup: It-kriminelle stjæler bitcoin for et trecifret millionbeløb

For dyrt at udvinde flere

De lave krypto-kurser betyder, at det ikke længere kan svare sig at udvinde nye bitcoins. Ifølge Business Review koster det omkring 7.000 dollar i strøm og server-udgifter at ’mine’ en ny bitcoin mandag.

Det vil udfordre markedet for virtuelle valutaer i takt med investorer i stigende grad mister tilliden til deres fremtidige udvikling, noterer mediet.

Øvrige kryptovalutaer mærker også et stigende pres fra myndigheder sammen med svigtende tillid fra investorer.

Ifølge en nylig frigivet rapport fra analyseinstituttet EY, er 86 procent af de kryptovalutaer som udkom i 2017, de såkaldte ICO’s, nu under deres debutværdi.

Det globale marked for kryptovalutaer er nu nede på sammenlagt 168 milliarder dollar, efter at have fået barberet 660 millarder af sin værdi over de seneste 11 måneder.

Læs også: Blockchain-rapport revser industrien: Størstedelen af de førende kryptovalutaer er ubrugelige

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS