Storbritannien kan muligvis ikke modstå målrettede cyberangreb: Udvalg retter skarp kritik af regeringen

Flere britiske parlamentsmedlemmer bag ny rapport retter skarp kritik af den britiske regerings indsats for cybersikkerhed.

Artikel top billede

Et udvalg bestående af en række medlemmer af det britiske parlament har netop udgivet en rapport, hvor man kritiserer regeringen for ikke at gøre nok for cybersikkerheden.

Det skriver The Register.

Rapporten konkluderer blandt andet, at Storbritanniens kritiske infrastruktur er sårbar over for hackerangreb, og at hverken regeringen eller den private sektor gør nok for at styrke it-sikkerheden, skriver det britiske medie.

Læs også: Forsvarsministeren skælder danske virksomheder ud for at være tavse om cyberangreb: “Den barriere er vi nødt til at overvinde”

Udvalget langer blandt andet ud efter regereringen for ikke at prioritere cybersikkerhed lige så højt, som regeringen selv har vurderet truslen fra hackerangreb til at være.

“Det tyder på, at regeringen ikke leverer på det (cybersikkerhed red.) med den rette hastighed. Dens indsats indtil videre har i hvert fald ikke været tilstrækkelig i forhold til dens egen vurdering om, at cyberangreb mod Storbritannien og dets interesser er en topprioritet,” står der i rapporten.

Læs også: Sundhedsdatastyrelsen efter hård kritik for utilfredsstillende it-sikkerhed: “Det kræver rigtig mange ressourcer. Og vi har en meget kompleks butik. Men vi er på vej"

Den beskriver desuden, at trusslen mod Storbritanniens kritiske infrastruktur fortsat er stigende. Særligt for angreb fra Rusland.

“Regeringen er nødt til at gøre meget mere for at ændre kulturen hos CNI (kritisk national infrastruktur red.) operatører og deres underleverandører,” konstaterer rapporten.

Ingen dansk definition

Ifølge det britiske medie er formanden for, hvad der svarer til forsvarsudvalget i Danmark, også en del af udvalget.

I Danmark har vi endnu ikke en klar definition på, hvad der kan kategoriseres som kritisk infrastruktur i Danmark.

Det kan du læse om her: Manglende definition af kritisk infrastruktur i Danmark møder massiv kritik: "Ser man på FN’s liste over lande med den bedste it-sikkerhed, så ligger vi ikke engang i top 10"

Regeringen definerede dog i sin Nationale Strategi for Cyber- og Informationssikkerhed seks kritiske sektorer.

Det er nu op til dem at udpege det, der er kritisk infrastruktur inden for deres sektor. Definitionerne skal sammen med seks delstrategier for området ligge klar inden nytår.

Du kan læse hele rapporten fra det parlamentsudvalget her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S