Halv million Android-brugere narret til at downloade malware fra Google Play

Mere end 500.000 Android-brugere er via Google's app store blevet narret til at downloade en app fyldt med malware.

Artikel top billede

Hvis du inden for det seneste stykke tid har hentet et bilspil til din Android-telefon, er det en god idé at se med her.

En sikkerhedsforsker hos ESET har netop tweetet detaljerne på 13 spil-apps fra samme udvikler, der til sammen har haft over en halv millioner downloads, der installerer malware på Android-enheder.

Det skriver Techcrunch.

Læs også: Hackere finder 47 sårbarheder i 25 forskellige Android-telefoner: Giver mulighed for at tage screenshots og sende sms'er

I stedet for et nyt fedt bilspil fik dem, som hentede en af de 13 apps, en ustabil app, der konstant gik ned.

I realiteten downloadede appen en pakke fra et dommæne registreret til en app-udvikler i Istanbul og installerede herefter malware, hvorefter appen blev skjult.

Det er endnu uklart, hvad den specifikke malware på Android-telefonen præcist gør. Dog står det klart, at det er en genstridig form for malware, der kører hver gang Android-enheden åbnes og har fuld adgang til netværkstrafikken.

Techcrunch har forsøgt at komme i kontakt med ejeren af domænet i Istanbul, Mer Ozek, men han er ikke vendt tilbage på mediets forespørgsel.

En talsperson fra Google har meldelt, at de specifikke apps er i strid med Googles retningslinjer og er blevet fjernet fra Play Store.

Google kæmper løbende med at få has med ondsindede apps, som er en af de største sikkerhedsrisici for Android-brugere. Google trak over 700.000 ondsindede apps fra Play Store sidste år, mens selskabet fortsætter med at styrke dets backend, for at sikre, at de forkerte apps aldrig når ind i den digitale app-butik.

Læs også: Google: Android er verdens mest sikre styresystem (hvis du har den rigtige version)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS