E-boks ramt af nedbrud: Private brugere kan ikke logge ind

Den digitale tjeneste e-boks er i øjeblikket nede. Det er endnu uvist, hvor lang tid der går før danskerne igen kan tjekke deres digitale post.

Artikel top billede

Opdateret: Hvis du har forsøgt at læse en besked fra det offentlige her til morgen, så er du måske blevet mødt med en fejlmeddelelse.

Den offentlige digitale postkasse e-boks meddeler i hvert fald, at man i øjeblikket oplever problemer med login.

Læs også: eBoks' indtjening vokser med enorme 253 procent: "Vi har ikke sparet os til det, men vi har været gode til at vælge, hvad vi skal bruge penge på og prioritere"

“Vi oplever problemer med login på e-Boks privat i øjeblikket,” lyder beskeden på selskabet supportside.

Brugerne bliver opfordret til at benytte sig af borger.dk i stedet for indtil problemet er løst.

Nedbruddet har umiddelbart kun ramt e-boks privat. Bruger support meddeler i hvert fald ikke noget om eboks erhverv.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra e-boks eller få svar på, hvad der er årsagen til nedbrudde og hvor længe man regner med at nedbruddet vil vare.

Opdateret: eboks skriver nu på sin supportside, at driften skulle være tilbage til normal igen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura