Mærsk har et blockchain-projekt, der rent faktisk virker: Ny platform skal aflive engelsk papirnusseri fra 1600-tallet

Ved hjælp af blockchain-teknologi og realtidsdata arbejder A.P. Møller Mærsk på et opgør med en flere hundrede år gammel og transaktionstung forsikringsmodel.

Artikel top billede

Edith Mærsk er et containerskib i den såkaldte E-klasse. Skibet er bygget på Lindø-værftet i Odense tilbage i 2007.
Foto: A.P. Møller-Mærsk (Foto: Foto: Mærsk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et unikt indblik i ny blockchain-platform, der skal ruske op i det ikoniske maritime forsikringssystem.
  • A.P. Møller-Mærsks erfaringer fra arbejdet.
  • Gode råd til, hvordan dit projekt bliver en succes.
1.426
7:15 min
Containerskibet Edith Mærsk skærer sig med sine 397 lyseblå meter vej gennem alverdens farvandenes bølger. Ruterne rundt på kloden er lange og udfordrende og bliver sometider krydret med pirater, uvejr og internationale konflikter.

Med sine op til 13.500 20-fodscontainere ombord er der, hvis man indregner skibet, på den type a containerskibe tale om værdier for op imod 500 millioner dollar, der flyder rundt.

Det er naturligvis forsikret, men selvom et moderne containerskib som Edith Mærsk er noget nær et teknologisk vidunder, der kan opereres af 13 besætningsmedlemmer, så er selve forsikringsprocessen papirtung og baserer sig på historiske data.

Men det skal der gøres noget ved. Derfor har man hos A.P. Møller-Mærsk været med til at udvikle en digital platform, der kan gøre op med den sædvanlige måde at forsikre sine skibe og last.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS