Mærsk har et blockchain-projekt, der rent faktisk virker: Ny platform skal aflive engelsk papirnusseri fra 1600-tallet

Ved hjælp af blockchain-teknologi og realtidsdata arbejder A.P. Møller Mærsk på et opgør med en flere hundrede år gammel og transaktionstung forsikringsmodel.

Artikel top billede

Edith Mærsk er et containerskib i den såkaldte E-klasse. Skibet er bygget på Lindø-værftet i Odense tilbage i 2007.
Foto: A.P. Møller-Mærsk (Foto: Foto: Mærsk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et unikt indblik i ny blockchain-platform, der skal ruske op i det ikoniske maritime forsikringssystem.
  • A.P. Møller-Mærsks erfaringer fra arbejdet.
  • Gode råd til, hvordan dit projekt bliver en succes.
1.426
7:15 min
Containerskibet Edith Mærsk skærer sig med sine 397 lyseblå meter vej gennem alverdens farvandenes bølger. Ruterne rundt på kloden er lange og udfordrende og bliver sometider krydret med pirater, uvejr og internationale konflikter.

Med sine op til 13.500 20-fodscontainere ombord er der, hvis man indregner skibet, på den type a containerskibe tale om værdier for op imod 500 millioner dollar, der flyder rundt.

Det er naturligvis forsikret, men selvom et moderne containerskib som Edith Mærsk er noget nær et teknologisk vidunder, der kan opereres af 13 besætningsmedlemmer, så er selve forsikringsprocessen papirtung og baserer sig på historiske data.

Men det skal der gøres noget ved. Derfor har man hos A.P. Møller-Mærsk været med til at udvikle en digital platform, der kan gøre op med den sædvanlige måde at forsikre sine skibe og last.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S