Koncern IT i Københavns Kommune kritiserer it-leverandører for dårligt forarbejde: "De gode ideer strander ofte på, at man ikke har tænkt business casen igennem"

Der er alt for mange gode pilotprojekter, der strander, fordi it-leverandørerne ikke er gode nok til at gøre deres forarbejde. Sådan lyder det fra Stig Lundbeck, direktør for Koncern IT i Københavns Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Stig Harpsoe /)

Alt for mange pilotprojekter med gode ambitioner kommer aldrig videre, fordi forarbejdet med især business case ikke er tænkt igennem.

Det er meldingen fra direktør i Koncern IT i Københavns Kommune, Stig Lundbech, der overfor IT-Branchen giver en opsang til it-leverandørerne:

”De gode ideer strander ofte på, at man ikke har tænkt business casen igennem. Så selvom pilotprojektet giver gode resultater, så kan man i sidste ende ikke få sat den i reel produktion og høste gevinsterne. Og det er ærgerligt, for så har vi måske spildt vores tid.”

Stig Lundbech fortæller, at Københavns Kommune har store effektiviseringskrav og derfor satser stort på New Tech som et værktøj til at opnå de ønskede effektiviseringer og skabe en bedre service overfor borgerne.

RPA og machine learning er blandt de teknologier, der er fart på i Københavns Kommune, lyder det.

Indtil videre har Københavns Kommune, fortæller Stig Lundbech, hvad der svarer til 28 årsværk, hvis arbejde i dag bliver produceret af robotter.

Læs også: Staten halter bagefter med afgørende teknologi: Her er de store barrierer, der står i vejen for machine learning

Hvem er skyld i de strandede pilotprojekter?

Der er ifølge direktøren hos Koncern IT ikke fart nok på de nye teknologier, og han mener ikke, at kommunen er på det teknologiske storskala-nivau endnu, som den bør være på.

Derfor ser han også gerne, at flere it-leverandører byder ind med løsninger. Men basis skal være på plads.

”Forarbejdet skal være i orden, så man sammen med os kan vurdere, om det her overhovedet er realistisk. Om der er skalerbarhed i selve løsningen, og om den kan sættes i drift i forhold til omkostningen,” siger Stig Lundbech.

Ifølge IT-Branchen er it-leverandørerne selv ligeså frustrerede over strandende pilotprojekter, men peger modsat Stig Lundbech på de offentlige indkøbere som den primære årsag. De oplever, mener IT-Branchen, alt for ofte, at kunden mangler evnen til at eksekvere.

Samtidig peger IT-Branchen på, at viden i pilotprojekter risikerer at forsvinde, når nøglemedarbejdere returnerer til deres faste opgaver eller går videre til et nyt pilotprojekt.

Hvad mener du? Del gerne din oplevelse i kommentarfeltet.

Læs også: Virkeligheden kalder på en ny generation af offentlig it-udvikling - med fokus på brugerne og ikke nulfejlskultur og kravspecifikationer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job