Koncern IT i Københavns Kommune kritiserer it-leverandører for dårligt forarbejde: "De gode ideer strander ofte på, at man ikke har tænkt business casen igennem"

Der er alt for mange gode pilotprojekter, der strander, fordi it-leverandørerne ikke er gode nok til at gøre deres forarbejde. Sådan lyder det fra Stig Lundbeck, direktør for Koncern IT i Københavns Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Stig Harpsoe /)

Alt for mange pilotprojekter med gode ambitioner kommer aldrig videre, fordi forarbejdet med især business case ikke er tænkt igennem.

Det er meldingen fra direktør i Koncern IT i Københavns Kommune, Stig Lundbech, der overfor IT-Branchen giver en opsang til it-leverandørerne:

”De gode ideer strander ofte på, at man ikke har tænkt business casen igennem. Så selvom pilotprojektet giver gode resultater, så kan man i sidste ende ikke få sat den i reel produktion og høste gevinsterne. Og det er ærgerligt, for så har vi måske spildt vores tid.”

Stig Lundbech fortæller, at Københavns Kommune har store effektiviseringskrav og derfor satser stort på New Tech som et værktøj til at opnå de ønskede effektiviseringer og skabe en bedre service overfor borgerne.

RPA og machine learning er blandt de teknologier, der er fart på i Københavns Kommune, lyder det.

Indtil videre har Københavns Kommune, fortæller Stig Lundbech, hvad der svarer til 28 årsværk, hvis arbejde i dag bliver produceret af robotter.

Læs også: Staten halter bagefter med afgørende teknologi: Her er de store barrierer, der står i vejen for machine learning

Hvem er skyld i de strandede pilotprojekter?

Der er ifølge direktøren hos Koncern IT ikke fart nok på de nye teknologier, og han mener ikke, at kommunen er på det teknologiske storskala-nivau endnu, som den bør være på.

Derfor ser han også gerne, at flere it-leverandører byder ind med løsninger. Men basis skal være på plads.

”Forarbejdet skal være i orden, så man sammen med os kan vurdere, om det her overhovedet er realistisk. Om der er skalerbarhed i selve løsningen, og om den kan sættes i drift i forhold til omkostningen,” siger Stig Lundbech.

Ifølge IT-Branchen er it-leverandørerne selv ligeså frustrerede over strandende pilotprojekter, men peger modsat Stig Lundbech på de offentlige indkøbere som den primære årsag. De oplever, mener IT-Branchen, alt for ofte, at kunden mangler evnen til at eksekvere.

Samtidig peger IT-Branchen på, at viden i pilotprojekter risikerer at forsvinde, når nøglemedarbejdere returnerer til deres faste opgaver eller går videre til et nyt pilotprojekt.

Hvad mener du? Del gerne din oplevelse i kommentarfeltet.

Læs også: Virkeligheden kalder på en ny generation af offentlig it-udvikling - med fokus på brugerne og ikke nulfejlskultur og kravspecifikationer

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect