Jesper sidder med ansvaret for alle softwarelicenser hos Velux: ”Det er sværere, end de fleste gør sig forestillinger om"

Interview: I otte år har Jesper Beck Lassen arbejdet med at holde styr på et softwarelandskab hos Velux, der består af 3.500 forskellige versioner fordelt på 1.000 forskellige producenter. En af de vigtigste forudsætninger er at have ledelsens opbakning - også selvom, der ikke lander store millionbesparelser hvert år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan oplever Jesper Beck Lassen rollen som software asset manager
  • Derfor er software asset management svære end de fleste forestiller sig
  • Derfor skal man passe på med bare at forvente besparelser hvert år
  • Her er hans gode råd til at fastholde kontrollen med software i virksomheden
1.353
7 min
For virksomheder, der endnu ikke for alvor er begyndt en arkæologisk softwareudredning, er det ikke ualmindeligt, at en enkel mand kan hive millioner ud af softwarebudgettet her og der og stolt gå op til CIO, CFO eller CEO med en pæn pose millioner.

En mand, der kender til arbejdet med at få styr på bunkerne af software og licenser, er

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job