Jesper sidder med ansvaret for alle softwarelicenser hos Velux: ”Det er sværere, end de fleste gør sig forestillinger om"

Interview: I otte år har Jesper Beck Lassen arbejdet med at holde styr på et softwarelandskab hos Velux, der består af 3.500 forskellige versioner fordelt på 1.000 forskellige producenter. En af de vigtigste forudsætninger er at have ledelsens opbakning - også selvom, der ikke lander store millionbesparelser hvert år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan oplever Jesper Beck Lassen rollen som software asset manager
  • Derfor er software asset management svære end de fleste forestiller sig
  • Derfor skal man passe på med bare at forvente besparelser hvert år
  • Her er hans gode råd til at fastholde kontrollen med software i virksomheden
1.353
7 min
For virksomheder, der endnu ikke for alvor er begyndt en arkæologisk softwareudredning, er det ikke ualmindeligt, at en enkel mand kan hive millioner ud af softwarebudgettet her og der og stolt gå op til CIO, CFO eller CEO med en pæn pose millioner.

En mand, der kender til arbejdet med at få styr på bunkerne af software og licenser, er

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT