Jesper sidder med ansvaret for alle softwarelicenser hos Velux: ”Det er sværere, end de fleste gør sig forestillinger om"

Interview: I otte år har Jesper Beck Lassen arbejdet med at holde styr på et softwarelandskab hos Velux, der består af 3.500 forskellige versioner fordelt på 1.000 forskellige producenter. En af de vigtigste forudsætninger er at have ledelsens opbakning - også selvom, der ikke lander store millionbesparelser hvert år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan oplever Jesper Beck Lassen rollen som software asset manager
  • Derfor er software asset management svære end de fleste forestiller sig
  • Derfor skal man passe på med bare at forvente besparelser hvert år
  • Her er hans gode råd til at fastholde kontrollen med software i virksomheden
1.353
7 min
For virksomheder, der endnu ikke for alvor er begyndt en arkæologisk softwareudredning, er det ikke ualmindeligt, at en enkel mand kan hive millioner ud af softwarebudgettet her og der og stolt gå op til CIO, CFO eller CEO med en pæn pose millioner.

En mand, der kender til arbejdet med at få styr på bunkerne af software og licenser, er

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,