Massivt net-sammenbrud i Østjylland: Black Friday-udsalg truet

Splintret fiberkabel lægger hjemmesider ned på stribe under hvad der skulle havde været årets største shoppedag.

Artikel top billede

Mange netbutikker er gået i sort under den sorte fredag.

Shopping-fænomenet ’Black Friday’ skulle ellers være blevet årets bedste handelsdag, men under et vejarbejde natten til fredag, blev et essentielt fiberkabel gravet over.

Uheldet skete ud for Hørning, mellem Aarhus og Skanderbord, kort før midnat. Det er omtrent samme tidspunkt, som startskuddet lød for årets udgave af Black Friday i nethandlen.

Det overgravede fiberkabel har forvoldt massive netværksproblemer i Østjylland, skriver hosting-selskabet Powerhosting på deres drifts-side.

Seneste melding fra selskabet er, at sammenbruddet ikke forventes at blive løst inden middag.

Se også: Sammenbrud hos stort hosting-selskab: Tusindvis af danske hjemmesider er nede

Sort Black Friday

For flere danske virksomheder betyder nedbruddet, et svigtende Black Friday salg.

Hos webshoppen smykkemester.dk ærgrer indehaver Jacob Nordahl sig:

”Det er til at græde snot over. Vi har forberedt os til denne dag og jul siden februar. Vi ligger typisk omkring 300.000 i omsætning på Black Friday. Det er årets største handelsdag for os med cirka tre procent af den årlige omsætning, og det ser ud til, at vores konkurrenter ikke er ramt af problemer, så det gør ondt. Rigtig ondt,” siger han til Ekstra Bladet.

Flere andre webbutikker som hshop.dk, brubeck.dk, decorateshop.dk, sundleg.dk, dinegaver.dk og flere er i øjeblikket sat ude af funktion af sammenbruddet skriver tv2 Østjylland.

Læs også: TDC i gang med første bølge af fiberudrulning: 4.000 husstande i disse byer står først i køen til gratis tilslutning

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect