AI er afgørende i kampen mod hackerne men alligevel halter mange efter: “Mange virksomheder kigger på, hvem der springer i først, og om de kommer til at drukne”

Der er lange udsigter til at kunstig intelligens bliver brugt til at stoppe cyberangreb, lyder det fra Nicola Whiting, der er strategisk chef hos sikkerhedsfirmaet Titania. Hun ser to muligheder for fremtiden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Find ud af, hvorfor virksomheder ikke tør statse på AI når det handler om sikkerhed
  • Læs hvad AI kan gøre for at sikre it-sikkerheden i fremtiden
  • Se hvilke to veje fremtiden for AI kan gå inden for it-sikkerhed
705
3:45 min
Fremtiden for it-sikkerhed er kunstig intelligens, der kan opfange og standse ureglmæssigheder i systemerne - det er de fleste enige om.

Det gælder også Nicola Whitning, CSO hos sikkerhedsfirmaet Titania, der dog peger på, at de fleste virksomheder stadig er langt fra at implementere teknologien.

“Mange virksomheder kigger på, hvem der springer i først og om de kommer til at drukne. Jeg tror, det stigende antal angreb kommer til at skubbe til den tankegang,” siger Nicola Whitning til Compu

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job