AI er afgørende i kampen mod hackerne men alligevel halter mange efter: “Mange virksomheder kigger på, hvem der springer i først, og om de kommer til at drukne”

Der er lange udsigter til at kunstig intelligens bliver brugt til at stoppe cyberangreb, lyder det fra Nicola Whiting, der er strategisk chef hos sikkerhedsfirmaet Titania. Hun ser to muligheder for fremtiden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Find ud af, hvorfor virksomheder ikke tør statse på AI når det handler om sikkerhed
  • Læs hvad AI kan gøre for at sikre it-sikkerheden i fremtiden
  • Se hvilke to veje fremtiden for AI kan gå inden for it-sikkerhed
705
3:45 min
Fremtiden for it-sikkerhed er kunstig intelligens, der kan opfange og standse ureglmæssigheder i systemerne - det er de fleste enige om.

Det gælder også Nicola Whitning, CSO hos sikkerhedsfirmaet Titania, der dog peger på, at de fleste virksomheder stadig er langt fra at implementere teknologien.

“Mange virksomheder kigger på, hvem der springer i først og om de kommer til at drukne. Jeg tror, det stigende antal angreb kommer til at skubbe til den tankegang,” siger Nicola Whitning til Compu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job