Microsoft overhaler Apple som klodens største virksomhed - i nogle få timer

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Omkring frokosttid ved den amerikanske fondsbørs i New York 26. november 2018 kunne Microsoft atter kalde sig selv for klodens mest værdifulde selskab.

Det skete i kølvandet på nogle drøje uger for Apples aktie, som rutschede så meget ned, at Microsoft kortvarigt kunne overtage førertrøjen. Det skriver Bloomberg.

Apple blev den første tech-virksomhed nogensinde, som rundede den forjættede ’trillion’ – en markedsværdi på 1000 milliarder amerikanske dollar.

Det er første gang, siden dotcom-krakket i 2000, at Microsoft kan kalde sig for klodens førende teknologi-virksomhed.

Apple aktie er droppet med 23 procent siden kulminationen i slutningen af september, hvor Apple nåede næsten 1.100 milliarder dollar i værdi, godt 7,2 billioner danske kroner.

Læs også: Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Fælles for begge virksomheder er, at tech-industrien har haft et drøjt efterår, med en generel devaluering af de ledende tech-aktier. Microsoft har dog formået at holde bedre stand i den svære tid.

Det kortvarige magtskifte tegner et forskelligt billede af de virksomheder og deres respektive markeder. Hvor Apples er forbrugervendt og dermed er afhængig af at sælge iPhones, Macbooks og iPads til forbrugerne, kommer Microsofts vækst fra forretningsverdenen.

Her lever Microsoft godt af sin service-baserede forretning med den kontinuitet som tjenester som Office 365 og Azure giver.

Apple aktien er nogle få timer efter overhalingen røget op igen, så selskabet igen kan kalde sig for klodens mest værdifulde.

Læs også: Sådan forvandlede Microsoft sig fra krigerisk mastodont til en blid kæmpe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S