Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Den danske afdeling af Microsoft viser fremgang på både top- og bundlinje, men væksten kommer til at gå helt amok i det kommende år, lyder forudsigelsen fra selskabet selv.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts danske forretning kommer ud af det selskabets seneste år med fremgang på både top- og bundlinje. Men det bliver meget bedre næste år, ifølge den amerikanske software-gigant.

Omsætningen er i regnskabsåret 2017/2018, der sluttede 30. juni 2018, blevet løftet med 122 millioner kroner til omkring 1,25 milliarder kroner.

Det tal forventes at blive mere end dobbelt så stort i det næste regnskabsår.

Her forventer det amerikanske selskab nemlig en omsætningsvækst på hele 150 procent, hvilket vil tage omsætningen i Danmark op omkring de 3 milliarder kroner.

Årsagen til de høje forventninger er, at salget og distributionen af software, hardware og it-service vil ske direkte fra Danmark.

Læs også: Netcompany øger væksten med mere end 55 procent: Se alle tallene fra den danske it-kæmpes regnskab her

Overskud skal stige 10 procent

Fremgangen i omsætningen er også faldet ned på bundlinjen.

Her er overskuddet steget fra omkring 165 millioner kroner til omkring 181 millioner kroner.

Næste år forventer Microsoft at, det tal vil være 10 procent højere, hvilket vil bringe overskuddet op omkring de 200 millioner kroner.

I løbet af det seneste regnskabsår har Microsoft desuden nedbragt det gennemsnitlige antal af medarbejdere i Danmark med 29 til 423.

Læs også: Efter stort opgør med Larry Ellison: Topchef forlader Oracle og får ny toppost hos Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S