Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Den danske afdeling af Microsoft viser fremgang på både top- og bundlinje, men væksten kommer til at gå helt amok i det kommende år, lyder forudsigelsen fra selskabet selv.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts danske forretning kommer ud af det selskabets seneste år med fremgang på både top- og bundlinje. Men det bliver meget bedre næste år, ifølge den amerikanske software-gigant.

Omsætningen er i regnskabsåret 2017/2018, der sluttede 30. juni 2018, blevet løftet med 122 millioner kroner til omkring 1,25 milliarder kroner.

Det tal forventes at blive mere end dobbelt så stort i det næste regnskabsår.

Her forventer det amerikanske selskab nemlig en omsætningsvækst på hele 150 procent, hvilket vil tage omsætningen i Danmark op omkring de 3 milliarder kroner.

Årsagen til de høje forventninger er, at salget og distributionen af software, hardware og it-service vil ske direkte fra Danmark.

Læs også: Netcompany øger væksten med mere end 55 procent: Se alle tallene fra den danske it-kæmpes regnskab her

Overskud skal stige 10 procent

Fremgangen i omsætningen er også faldet ned på bundlinjen.

Her er overskuddet steget fra omkring 165 millioner kroner til omkring 181 millioner kroner.

Næste år forventer Microsoft at, det tal vil være 10 procent højere, hvilket vil bringe overskuddet op omkring de 200 millioner kroner.

I løbet af det seneste regnskabsår har Microsoft desuden nedbragt det gennemsnitlige antal af medarbejdere i Danmark med 29 til 423.

Læs også: Efter stort opgør med Larry Ellison: Topchef forlader Oracle og får ny toppost hos Google

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job