Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Den danske afdeling af Microsoft viser fremgang på både top- og bundlinje, men væksten kommer til at gå helt amok i det kommende år, lyder forudsigelsen fra selskabet selv.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts danske forretning kommer ud af det selskabets seneste år med fremgang på både top- og bundlinje. Men det bliver meget bedre næste år, ifølge den amerikanske software-gigant.

Omsætningen er i regnskabsåret 2017/2018, der sluttede 30. juni 2018, blevet løftet med 122 millioner kroner til omkring 1,25 milliarder kroner.

Det tal forventes at blive mere end dobbelt så stort i det næste regnskabsår.

Her forventer det amerikanske selskab nemlig en omsætningsvækst på hele 150 procent, hvilket vil tage omsætningen i Danmark op omkring de 3 milliarder kroner.

Årsagen til de høje forventninger er, at salget og distributionen af software, hardware og it-service vil ske direkte fra Danmark.

Læs også: Netcompany øger væksten med mere end 55 procent: Se alle tallene fra den danske it-kæmpes regnskab her

Overskud skal stige 10 procent

Fremgangen i omsætningen er også faldet ned på bundlinjen.

Her er overskuddet steget fra omkring 165 millioner kroner til omkring 181 millioner kroner.

Næste år forventer Microsoft at, det tal vil være 10 procent højere, hvilket vil bringe overskuddet op omkring de 200 millioner kroner.

I løbet af det seneste regnskabsår har Microsoft desuden nedbragt det gennemsnitlige antal af medarbejdere i Danmark med 29 til 423.

Læs også: Efter stort opgør med Larry Ellison: Topchef forlader Oracle og får ny toppost hos Google

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS