Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Den danske afdeling af Microsoft viser fremgang på både top- og bundlinje, men væksten kommer til at gå helt amok i det kommende år, lyder forudsigelsen fra selskabet selv.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts danske forretning kommer ud af det selskabets seneste år med fremgang på både top- og bundlinje. Men det bliver meget bedre næste år, ifølge den amerikanske software-gigant.

Omsætningen er i regnskabsåret 2017/2018, der sluttede 30. juni 2018, blevet løftet med 122 millioner kroner til omkring 1,25 milliarder kroner.

Det tal forventes at blive mere end dobbelt så stort i det næste regnskabsår.

Her forventer det amerikanske selskab nemlig en omsætningsvækst på hele 150 procent, hvilket vil tage omsætningen i Danmark op omkring de 3 milliarder kroner.

Årsagen til de høje forventninger er, at salget og distributionen af software, hardware og it-service vil ske direkte fra Danmark.

Læs også: Netcompany øger væksten med mere end 55 procent: Se alle tallene fra den danske it-kæmpes regnskab her

Overskud skal stige 10 procent

Fremgangen i omsætningen er også faldet ned på bundlinjen.

Her er overskuddet steget fra omkring 165 millioner kroner til omkring 181 millioner kroner.

Næste år forventer Microsoft at, det tal vil være 10 procent højere, hvilket vil bringe overskuddet op omkring de 200 millioner kroner.

I løbet af det seneste regnskabsår har Microsoft desuden nedbragt det gennemsnitlige antal af medarbejdere i Danmark med 29 til 423.

Læs også: Efter stort opgør med Larry Ellison: Topchef forlader Oracle og får ny toppost hos Google

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job