Minus 80 millioner kroner i seneste regnskab: Online-kæden Nemlig.com taber flere og flere penge på ekspansiv strategi:

Den elektroniske dagligvareforretning Nemlig.com har røde tal på bundlinien – men det er helt efter planen

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Stadigt flere danskere går på nettet, når der skal handles efter hverdagens fornødenheder, men det er ikke til at spotte endnu hos danske nemlig.coms bundlinje, som byder på et tab på 80 millioner kroner.

Det afspejler sig dog i omsætningen, som i seneste regnskab er vokset med 25 procent i forhold til forrige regnskabsår: i alt 1,3 milliarder kroner. Forrige regnskabsår løb dog kun over ti måneder og bød på en omsætningsvækst på 28 procent.

Det negative resultat er også forværret i forhold til forrige år, hvor underskuddet lød på i alt 64 millioner kroner.

Se også: Amazon kan være på trapperne med lancering i Norden: Registrerer helt nyt selskab i Sverige

De røde tal er dog led i en ekspansiv strategi, noterer Stefan Plenge, Nemlig.coms administrerende direktør, til Børsen:

"Vi kunne gøre Nemlig.com overskudsgivende nu, hvis det skulle være. Men det vil bare betyde, at der er en række projekter, vi ikke kan gennemføre i det tempo, vi ønsker. Derfor har vi valgt en anden strategi, der indtil videre skal løbe i tre år, men Anders og jeg kigger løbende på, hvad der er det rigtige."

I løbet af det seneste år er 200 nye ansatte stødt til virksomheden som nu tæller 830 medarbejdere, mens leveringsområderne er udvidet, så 55 procent af alle danske husstande kan få Nemlig-varer til hoveddøren.

Se også: Efter Nemlig.com-salgsrygter: "Ingen i hele verden har haft succes med at sælge dagligvarer på nettet efter den opskrift, som nemlig.com anvender"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse