Trådløs forbindelse der virker: Googles ’Fast Pair’ slutter automatisk dit headset til dine enheder

Googles automatiske bluetooth-opkobling, døbt 'Fast Pair', vinder indpas i både smartphones, tablets og ChromeBook.

Artikel top billede

Trådløs frihed har sin pris, når det gælder lyd. Parringen mellem det trådløse headset er ofte besværlig, når der skiftes mellem hjemmets enheder.

Det agter Google at gøre noget ved, med en teknologi kaldet ’Fast Pair’.

Teknologien vil, hvis den understøttes af headsetet eller højttaleren, gøre, at der kan skiftes sømløst mellem at streame musik fra Google-enheder som smartphones eller tablets tilknyttet den samme brugerkonto.

Det skriver selskabet på sin Android-blog.

Før dit headset til mobilen og få automatisk tilslutning – en løsning der minder om Apples AirPod løsning til selskabets iOS og MacOS enheder.

Læs også: Kæmpe gennembrud for trådløs strøm: Det vælter frem med nye løsninger

Fast Pair funktionaliteten blev oprindeligt indført i oktober, med et enkelt headset fra JayBird (JayBird Tarah), men bliver denne uge gjort mere relevant med understøttelse fra andre producenter som Googles egne Pixel Buds samt nyheder fra Libratone, Plantronics, Anker og Bose.

Næste år udvides Fast Pair funktionerne yderlige med en kommende Chromebook support.

Google oplyser, at der i partnerskab med komponentproducenter som Airoha, BES og Qualcomm arbejdes på at etablere udviklingskits til Fast Pair understøttelse.

Se også: Så billigt kan det gøres: Xiaomi lancerer trådløs Apple Airpod rival til to hundrede kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S