Ny service til 25.000 kroner kan bryde ind i låste iPhones og andre smartphones

Virksomheden DriveSavers reklamerer med en ny service, der påstår, at den kan genskabe data fra låste smartphones og iPhones, der ellers er kendt for at være betydelig svære at komme ind i.

Artikel top billede

For den nette sum af 3.900 dollars, eller hvad der svarer til omkring 25.800 kroner, påstår virksomheden DriveSavers, at den kan genskabe data fra låste smartphones uden om password-beskyttelsen.

Servicen går under navnet Passcode Lockout Data Recovery og henvender sig til personer, der har glemt deres kodeord eller ønsker adgang til en smartphone eller tablet fra et familiemedlem, der er gået bort.

Det skriver The Verge.

Ifølge DriveSavers er der andre af sådanne services, men de bliver kun tilbudt myndigheder, og denne er, efter virksomhedens udmelding, den første målrettet almindelige brugere.

Læs også: Test: Sådan er Apples 20.000 kroners iPad Pro 12,9 i brug

Ud over de omkring 25.000 kroner skal du også levere et bevis for, at du (eller et afdødt familiemedlem) ejer telefonen, inden DriveSavers vil låse den op og hente data.

"Afhængig af situationen, spørger vi muligvis om dødscertifikater, skifteretsattester, retslige dokumenter eller andre juridiske dokumenter," skriver en talsmand fra DriveServers til The Verge.

Virksomheden ønsker ikke at forklare, hvordan den er i stand til at komme forbi sikkerhedsprotokollerne i for eksempel iOS, som selv FBI, ifølge The Verge, har svært ved at bryde igennem.

Passwords er krypteret på en iPhone således, at selv Apple skulle have svært ved at komme ind på telefonen, hvis den er lukket ned. Dermed burde det være tæt på umuligt at få adgang til data, hvis det da ikke er gemt i skyen og du har en rensagskendelse.

DriverSavers kan angiveligt hente data fra iOS-enheder og Windows-maksiner samt Android-enheder fra producenter som Huawei, Lenovo, LG og ZTE.

The Verge har ikke direkte kunnet verificere, om servicen fra DriveSavers rent faktisk kan, hvad den påstår.

Læs også: Test: Apples iPhone Xr - missionen lykkes for Apple denne gang

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job