Rigspolitiet klar med kæmpe it-udbud: Leder efter banebrydende it-system til flere hundrede millioner kroner

Ordensmagten står parat med portemonnæen og leder i øjeblikket efter et nyt system til understøttelse af politiets operative disponeringsopgaver. Udbudsmaterialet viser, at man forventer at betale flere hundrede millioner kroner for systemet.

Artikel top billede

Foto: Politiet

Politiet eftersøger i øjeblikket et nyt it-system til at samle, bearbejde og præsentere information på landets vagtcentraler.

Det viser udbudsinformation fra EU's udbudsdatabase.

Hvis den rigtige leverandør melder sig på banen, har man hos politiet afsat et sted mellem 200 og 325 millioner kroner til projektet.

Systemet "skal give dansk politi en samlet it-understøttelse af politiets operative disponeringsopgaver."

"Løsningen skal samle, bearbejde og præsentere information i et overskueligt situationsoverblik på landets vagtcentraler, i lokale, regionale og nationale stabe samt i situations- og operationscentre," skrives der således i udbuddet, der blev offentliggjort i slutningen af november.

Læs mere her: Politiet holder liv i udskældt it-system fra 1997: "Vi har ved selvsyn og i dialog med kollegerne konstateret, at systemet ikke er så ringe"

Systemet skal altså bidrage til, at politiet bliver skarpere og får et bedre grundlag at træffe beslutninger udfra.

I udbudsmaterialet peger man fra udbyderen side på tre områder, som systemet skal forbedre.

Det drejer sig således om at styrke disponeringen i dansk politi via en national operativ disponeringsplatform, at styrke det danske politis operative parathed i forhold til større uvarslede hændelser og så skal systemet styrke af beslutningsgrundlaget og skabe bedre samarbejde på tværs.

Læs mere her: Politiet har haft rod med backup-løsning: Gemte ulovligt nummerpladedata i dobbelt så lang tid som tilladt

Det er altså ikke kun til den daglige drift, at systemet skal kunne benyttes.

Der lægges i udbudsmaterialet tydeligt vægt på, at man skal kunne bruge det ved større hændelser.

"Løsningen skal kunne anvendes både i den daglige disponering i politikredsene og ved større hændelser," skriver man fra politiets side.

Indtil videre leder man hos Politiet efter tre leverandører, der kan kæmpe om opgaven.

De udvælges efter den første deadline, der ligger 8. januar næste år.

Læs mere her: Rigspolitiet opruster massivt på antallet af it-medarbejdere: “Vi er i gang med en massiv it-transformation af hele politiet”

Læs mere her: CIO Lars Ole Dybdal har taget kæmpe-opgøret med CSC's evighedskontrakter: "Den måde, som et moderne politi fungerer og i højere grad kommer til at fungere på, er dybt afhængigt af it"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S