EU fjerner geoblokering og sætter stopper prisfifleri i europæiske webshops: Nu kan du købe julegaver i udlandet ud at blive snydt

Det er slut med at blive snydt af europæiske webshops, der omdirigerer dig til den danske udgave af webshoppen. Fra 3. december har EU forbudt geoblokering.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

3. december 2018 var en skelsættende for danskere, der handler online.

Fra den dag har EU nemlig forbudt europæiske virksomheder at differentiere onlinepriser for kunder, afhængigt af nationalitet og geografiske placering.

Det oplyser Europa-Parlamentet i en meddelelse.

Det betyder, at danskere nu med sindsro kan købe julegaverne ved udenlandske webshops uden at skulle være bange for at blive afkrævet en højere pris end antaget eller blive omdirigeret til en dansk udgave af webshoppen.

"Den 3. december træder de nye regler i kraft, der gør op med geoblokering og sikrer, at forhandlere i EU skal give forbrugerne adgang til varer og tjenesteydelser på lige vilkår, uanset hvor deres internetforbindelse er sat op," står der i meddelelsen fra Europa-Parlamentet," der fortsætter:

"Geoblokering er enhver form for restriktion baseret på nationalitet, geografisk placering eller forbindelse. Et eksempel kan være, at du sidder foran din computer i Danmark og vil købe noget fra en fransk hjemmeside. Efter at du har tilføjet varen i en kurv og klikket på ’køb’, får du beskeden om, at du nu bliver omdirigeret til den danske version af hjemmesiden. Men på denne hjemmeside findes den vare, du vil have, slet ikke."

Læs også: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

57 procent handler online i andet EU-land

Ifølge meddelelsen fra Europa-Parlamentet handlede 57 procent af borgerne i EU online i løbet af 2017, og hver tredje købte varer online fra et andet EU-land.

Formålet med de nye regler er, at give alle EU-borgere lige rettigheder, så rumænske borgere eksempelvis ikke kan købe bestemte varer billigere end danske borgere.

De nye regler gælder både fysiske varer som møbler og elektronik, koncertbilletter og online-ydelser som domæner og cloud-tjenester, mens copyright-beskyttede varer og ydelser ikke en del af reglerne.

Inden 2. december 2020 skal Europa-Kommissionen tage stilling om copyright-materialerne som eksempelvis e-bøger også skal inkluderes i forbuddet.

Læs også: Jens Rohde har forhandlet stærkt kritiseret EU-direktiv: "Det er skudt ufatteligt langt over målet at sige, at det ødelægger internettet"

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S