EU fjerner geoblokering og sætter stopper prisfifleri i europæiske webshops: Nu kan du købe julegaver i udlandet ud at blive snydt

Det er slut med at blive snydt af europæiske webshops, der omdirigerer dig til den danske udgave af webshoppen. Fra 3. december har EU forbudt geoblokering.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

3. december 2018 var en skelsættende for danskere, der handler online.

Fra den dag har EU nemlig forbudt europæiske virksomheder at differentiere onlinepriser for kunder, afhængigt af nationalitet og geografiske placering.

Det oplyser Europa-Parlamentet i en meddelelse.

Det betyder, at danskere nu med sindsro kan købe julegaverne ved udenlandske webshops uden at skulle være bange for at blive afkrævet en højere pris end antaget eller blive omdirigeret til en dansk udgave af webshoppen.

"Den 3. december træder de nye regler i kraft, der gør op med geoblokering og sikrer, at forhandlere i EU skal give forbrugerne adgang til varer og tjenesteydelser på lige vilkår, uanset hvor deres internetforbindelse er sat op," står der i meddelelsen fra Europa-Parlamentet," der fortsætter:

"Geoblokering er enhver form for restriktion baseret på nationalitet, geografisk placering eller forbindelse. Et eksempel kan være, at du sidder foran din computer i Danmark og vil købe noget fra en fransk hjemmeside. Efter at du har tilføjet varen i en kurv og klikket på ’køb’, får du beskeden om, at du nu bliver omdirigeret til den danske version af hjemmesiden. Men på denne hjemmeside findes den vare, du vil have, slet ikke."

Læs også: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

57 procent handler online i andet EU-land

Ifølge meddelelsen fra Europa-Parlamentet handlede 57 procent af borgerne i EU online i løbet af 2017, og hver tredje købte varer online fra et andet EU-land.

Formålet med de nye regler er, at give alle EU-borgere lige rettigheder, så rumænske borgere eksempelvis ikke kan købe bestemte varer billigere end danske borgere.

De nye regler gælder både fysiske varer som møbler og elektronik, koncertbilletter og online-ydelser som domæner og cloud-tjenester, mens copyright-beskyttede varer og ydelser ikke en del af reglerne.

Inden 2. december 2020 skal Europa-Kommissionen tage stilling om copyright-materialerne som eksempelvis e-bøger også skal inkluderes i forbuddet.

Læs også: Jens Rohde har forhandlet stærkt kritiseret EU-direktiv: "Det er skudt ufatteligt langt over målet at sige, at det ødelægger internettet"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job