Android 5G-telefoner er lige på trapperne … i USA: Her er, hvad vi ved

“Vi er nu kun måneder fra lancering af 5G”, lyder det fra verdens største chipproducent, amerikanske Qualcomm. Selskabet har netop sendt 5G-chippen Snapdragon 855 i handlen, og de første smartphones med chippen i maven kommer på markedet i USA inden sommerferien.

Artikel top billede

De lynhurtige 5G-mobilnetværk og tilhørende telefoner er lige rundt om hjørnet for de amerikanske forbrugere, hvis man skal tro verdens største producent af mobilchips, amerikanske Qualcomm.

Selskabet er i fuld sving med dets årlige tredages Snapdragon Technology Summit, og allerede på førstedagen sagde topchefen Christian Amon ifølge Cnet, at “vi er nu kun måneder fra lanceringen af 5G”.

Qualcomm har netop lanceret den chip, der vil sidde inde i maven på de første Android 5G-telefoner, der bliver sendt på markedet i USA i første halvdel af 2019. Snapdragon 855 er navnet.

En prototype

Ifølge Cnet havde Christian Amon en prototype af en telefon med på scenen, som var forbundet til et 5G-netværk, som Verizon og AT&T havde etableret i konferencecenteret.

Cnet rapporterer desuden, at Samsung var til stede med en 5G-prototype, som Samsung lovede vil blive lanceret af Verizon og AT&T i første halvdel af 2019.

5G-etui til Motorola Z3

Motorola viste på konferencen et 5G-etui til en Motorola Moto Z3, som kan gøre 4G-telefonen til en 5G-ditto med et klik.

Etuiet har indbygget Snapdragon 855 og batteri.

Du kan se en demo af det herunder:

5G-modellen fra OnePlus bliver væsentlig dyrere en 4G-modellen

Kinesiske OnePlus kommer også med en 5G-model, har selskabet netop fortalt på konferencen.

OnePlus arbejder parallelt på en nye 4G-telefoner, og OnePlus’ CEO Pete Lau siger til The Verge, at 5G-telefonen formentlig vil blive 200-300 dollar dyrere (cirka 1.300 kroner til cirka 2.000 kroner).

Det bliver dog nok ikke normalbilledet, at 5G-telefoner bliver så meget dyrere.

Qualcomms topchef, Christian Amon, siger til The Verge, at han har set mere aggressive prissætninger end den, OnePlus opererer med.

Masser af telefoner på vej med 5G-chips

Kinesiske Xiaomi fortalte i september, at selskabet har en Mi Mix 3 under opsejling med 5G-muskler.

Tilbage i august i år erklærede koreanske LG ifølge ZDNet, at selskabet i foråret lancerer en 5G-telefon sammen med det amerikanske teleselskab Sprint, som åbner et 5G-netværk i føste halvdel af 2019.

Og i juli kunne T3 fortælle, at Sony har en 5G-Experia-model i støbeskeen, som skal konkurrere direkte med Samsungs 5G-model kaldet S10.

Huawei er også på trapperne med en eller flere 5G-telefoner. Ifølge T3 kommer der enten en 5G-model i Huaweis P-serie i marts eller en Huawei Mate-model med 5G-kræfter i oktober.

T3 skriver også, at kinesiske Oppo efter alt at dømme har en 5G-model klar i marts eller april.

Kinesiske Honor har også en 5G-model på vej, som måske allerede bliver lanceret til CES-messen i Las Vegas i januar, fortæller T3.

Apple er raget uklar med Qualcomm og satser i stedet på et samarbejde med Intel. En ny 5G-iPhone er sandsynligvis derfor først klar i 2020.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job