IBM skiller sig af med Notes og en hel stribe andre løsninger: Sælges til indisk it-firma for 12 milliarder kroner

IBM sælger en del af sin softwareforretning til indiske HCL Technologies - inklusive Notes og Domino. Se hvorfor selskabet skiller sig af de med de tidligere hovedprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det indiske software-selskab HCL Technologies køber en del af IBM’s softwareforretning for 1,8 milliarder dollar - omkring 12 milliarder kroner.

Købet betyder, at IBM skiller sig af med i alt syv produkter, som det indiske selskab nu overtager :

Det drejer sig om:

- Appscan.

- BigFix.

- Unica.

- Commerce.

- Portal.

- Notes & Domino.

- Connections.

Opkøbet er det største nogensinde foretaget af et indisk it-selskab.

HCL peger på, at flere af de syv produkter, som det nu køber, er centrale produkter i ‘hurtigt-voksende markeder som sikkerhed, marketing og commerce, som er strategiske satsningsområder for HCL.’

Sådan er det imidlertid ikke for IBM, der som mange af de store, vestlige it-selskaber er i fuld gang med en stor kursændring over mod AI, cloud, analytics, IoT og lignende.

“Tiden er inde til at frasælge disse udvalgte software-aktiver inden for collaboration, marketing og commerce, som i stigende grad er stand-alone-produkter,” meddeler John Kelly, der er IBM-chef for cognitive solutions og research.

Han peger samtidig på, at de pågældende løsninger ifølge IBM’s opfattelse passer strategisk godt til HCL.

IBM og HCL meddeler, at selskaberne fortsat vil have et partnerskab om flere af de pågældende produkter.

Læs også:

Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

IBM-regnskab lever ikke op til forventningerne: Fald i salget af både software og servere

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S