IBM skiller sig af med Notes og en hel stribe andre løsninger: Sælges til indisk it-firma for 12 milliarder kroner

IBM sælger en del af sin softwareforretning til indiske HCL Technologies - inklusive Notes og Domino. Se hvorfor selskabet skiller sig af de med de tidligere hovedprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det indiske software-selskab HCL Technologies køber en del af IBM’s softwareforretning for 1,8 milliarder dollar - omkring 12 milliarder kroner.

Købet betyder, at IBM skiller sig af med i alt syv produkter, som det indiske selskab nu overtager :

Det drejer sig om:

- Appscan.

- BigFix.

- Unica.

- Commerce.

- Portal.

- Notes & Domino.

- Connections.

Opkøbet er det største nogensinde foretaget af et indisk it-selskab.

HCL peger på, at flere af de syv produkter, som det nu køber, er centrale produkter i ‘hurtigt-voksende markeder som sikkerhed, marketing og commerce, som er strategiske satsningsområder for HCL.’

Sådan er det imidlertid ikke for IBM, der som mange af de store, vestlige it-selskaber er i fuld gang med en stor kursændring over mod AI, cloud, analytics, IoT og lignende.

“Tiden er inde til at frasælge disse udvalgte software-aktiver inden for collaboration, marketing og commerce, som i stigende grad er stand-alone-produkter,” meddeler John Kelly, der er IBM-chef for cognitive solutions og research.

Han peger samtidig på, at de pågældende løsninger ifølge IBM’s opfattelse passer strategisk godt til HCL.

IBM og HCL meddeler, at selskaberne fortsat vil have et partnerskab om flere af de pågældende produkter.

Læs også:

Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

IBM-regnskab lever ikke op til forventningerne: Fald i salget af både software og servere

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland