IBM skiller sig af med Notes og en hel stribe andre løsninger: Sælges til indisk it-firma for 12 milliarder kroner

IBM sælger en del af sin softwareforretning til indiske HCL Technologies - inklusive Notes og Domino. Se hvorfor selskabet skiller sig af de med de tidligere hovedprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det indiske software-selskab HCL Technologies køber en del af IBM’s softwareforretning for 1,8 milliarder dollar - omkring 12 milliarder kroner.

Købet betyder, at IBM skiller sig af med i alt syv produkter, som det indiske selskab nu overtager :

Det drejer sig om:

- Appscan.

- BigFix.

- Unica.

- Commerce.

- Portal.

- Notes & Domino.

- Connections.

Opkøbet er det største nogensinde foretaget af et indisk it-selskab.

HCL peger på, at flere af de syv produkter, som det nu køber, er centrale produkter i ‘hurtigt-voksende markeder som sikkerhed, marketing og commerce, som er strategiske satsningsområder for HCL.’

Sådan er det imidlertid ikke for IBM, der som mange af de store, vestlige it-selskaber er i fuld gang med en stor kursændring over mod AI, cloud, analytics, IoT og lignende.

“Tiden er inde til at frasælge disse udvalgte software-aktiver inden for collaboration, marketing og commerce, som i stigende grad er stand-alone-produkter,” meddeler John Kelly, der er IBM-chef for cognitive solutions og research.

Han peger samtidig på, at de pågældende løsninger ifølge IBM’s opfattelse passer strategisk godt til HCL.

IBM og HCL meddeler, at selskaberne fortsat vil have et partnerskab om flere af de pågældende produkter.

Læs også:

Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

IBM-regnskab lever ikke op til forventningerne: Fald i salget af både software og servere

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job