IBM skiller sig af med Notes og en hel stribe andre løsninger: Sælges til indisk it-firma for 12 milliarder kroner

IBM sælger en del af sin softwareforretning til indiske HCL Technologies - inklusive Notes og Domino. Se hvorfor selskabet skiller sig af de med de tidligere hovedprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det indiske software-selskab HCL Technologies køber en del af IBM’s softwareforretning for 1,8 milliarder dollar - omkring 12 milliarder kroner.

Købet betyder, at IBM skiller sig af med i alt syv produkter, som det indiske selskab nu overtager :

Det drejer sig om:

- Appscan.

- BigFix.

- Unica.

- Commerce.

- Portal.

- Notes & Domino.

- Connections.

Opkøbet er det største nogensinde foretaget af et indisk it-selskab.

HCL peger på, at flere af de syv produkter, som det nu køber, er centrale produkter i ‘hurtigt-voksende markeder som sikkerhed, marketing og commerce, som er strategiske satsningsområder for HCL.’

Sådan er det imidlertid ikke for IBM, der som mange af de store, vestlige it-selskaber er i fuld gang med en stor kursændring over mod AI, cloud, analytics, IoT og lignende.

“Tiden er inde til at frasælge disse udvalgte software-aktiver inden for collaboration, marketing og commerce, som i stigende grad er stand-alone-produkter,” meddeler John Kelly, der er IBM-chef for cognitive solutions og research.

Han peger samtidig på, at de pågældende løsninger ifølge IBM’s opfattelse passer strategisk godt til HCL.

IBM og HCL meddeler, at selskaberne fortsat vil have et partnerskab om flere af de pågældende produkter.

Læs også:

Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

IBM-regnskab lever ikke op til forventningerne: Fald i salget af både software og servere

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect