Denne røde katastrofe-mappe spiller hovedrolle i it-sikkerheden hos Novozymes

Der er ikke kritiske data som i fremtiden ikke skal være tilgængeligt online. Sådan lyder forudsigelsen fra Novozymes' it-sikkerhedschef, der mener, at it-sikkerhed skal bevæge sig væk fra at være sure mænd, der bare siger 'nej'.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad indeholder de røde mapper der skal sikre Novozymes
  • Hvorfor skal it-sikkerhedfolk ikke længere bare sige nej
  • Find ud af hvorfor Novozymes mener at det bliver svært i fremtiden at have kritisk data helt offline
1.107
5:45 min
Skrækscenariet for alle it-sikkerhedsfolk er at møde ind til en kontor fyldt med skærme, der alle lyser blåt og uden forbindelse til nogen af telefonerne.

For hvad gør man, hvis man pludselig står mig i et Notpetya-lignende angreb og mister kontrollen med alle sine systemer og data?

Skulle det scanarie ske for Novozymes, så afhænger alt af en god forberedelse, som er skrevet ned på papir og opbevares fysisk i skufferne rundt omkring i virksomheden.

“Vi har lavet nogle røde mapper i fysi

Læses lige nu

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos