Denne røde katastrofe-mappe spiller hovedrolle i it-sikkerheden hos Novozymes

Der er ikke kritiske data som i fremtiden ikke skal være tilgængeligt online. Sådan lyder forudsigelsen fra Novozymes' it-sikkerhedschef, der mener, at it-sikkerhed skal bevæge sig væk fra at være sure mænd, der bare siger 'nej'.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad indeholder de røde mapper der skal sikre Novozymes
  • Hvorfor skal it-sikkerhedfolk ikke længere bare sige nej
  • Find ud af hvorfor Novozymes mener at det bliver svært i fremtiden at have kritisk data helt offline
1.107
5:45 min
Skrækscenariet for alle it-sikkerhedsfolk er at møde ind til en kontor fyldt med skærme, der alle lyser blåt og uden forbindelse til nogen af telefonerne.

For hvad gør man, hvis man pludselig står mig i et Notpetya-lignende angreb og mister kontrollen med alle sine systemer og data?

Skulle det scanarie ske for Novozymes, så afhænger alt af en god forberedelse, som er skrevet ned på papir og opbevares fysisk i skufferne rundt omkring i virksomheden.

“Vi har lavet nogle røde mapper i fysi

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,