Denne røde katastrofe-mappe spiller hovedrolle i it-sikkerheden hos Novozymes

Der er ikke kritiske data som i fremtiden ikke skal være tilgængeligt online. Sådan lyder forudsigelsen fra Novozymes' it-sikkerhedschef, der mener, at it-sikkerhed skal bevæge sig væk fra at være sure mænd, der bare siger 'nej'.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad indeholder de røde mapper der skal sikre Novozymes
  • Hvorfor skal it-sikkerhedfolk ikke længere bare sige nej
  • Find ud af hvorfor Novozymes mener at det bliver svært i fremtiden at have kritisk data helt offline
1.107
5:45 min
Skrækscenariet for alle it-sikkerhedsfolk er at møde ind til en kontor fyldt med skærme, der alle lyser blåt og uden forbindelse til nogen af telefonerne.

For hvad gør man, hvis man pludselig står mig i et Notpetya-lignende angreb og mister kontrollen med alle sine systemer og data?

Skulle det scanarie ske for Novozymes, så afhænger alt af en god forberedelse, som er skrevet ned på papir og opbevares fysisk i skufferne rundt omkring i virksomheden.

“Vi har lavet nogle røde mapper i fysi

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos