Microsoft lægger an til at bygge kæmpemæssigt datacenter nord for Stockholm: Har købt grund på størrelse med 260 fodboldbaner

Microsoft har købt en kæmpemæssig byggegrund nord for Stockholm på ikke mindre end 130 hektar. Sandsynligvis første skridt til at etablere et datacenter i mega-størrelsen.

Artikel top billede

Microsoft har besluttet sig for at investere i en masse jord i de svenske kommuner Sandviken og Gävle, som ligger tæt på kysten cirka 170 kilometer nord for hovedstaden Stockholm.

Det fortæller ComputerSweden.

Microsoft har investeret i 130 hektar svarende til 260 fodboldbaner.

Det fremgår ikke af pressemeddelelsen fra de to svenske byer, hvad Microsoft skal bruge den enorme grund til, men det virker sandsynligt, at arealet skal bruges til et datacenter i megaklassen.

I forvejen er Amazon, Google og Facebook i sving med - eller har planer om - at bygge store datacentre i Sverige.

Therése Treutiger, administrerende direktør for Microsoft i Sverige, siger i en kommentar:

“I dag er vi glade for at kunne bekræfte, at Microsoft køber store markområder i Sandviken og Gävle Kommuner. Microsoft ser Sverige og Norden som en attraktiv region for en fortsat ekspansion i Europa. I takt med, at planerne for markområderne bliver udviklet, vil vi fortælle mere om planerne.”

Det svenske modsvar til Invest in Denmark, Business Sweeden, har været dybt involveret i sagen.

Tomas Sokolnicki som er senior investment advisor hos Business Sweden, siger i en kommentar:

“Dette er første skridt mod at etablere en ny virksomhed og drage nytte af den infrastruktur og de kompetencer, som findes i regionen. Vi har arbejdet hårdt frem mod dette øjeblik”.

Læs også:

Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Hele industrien holder øje med Amazon Web Services i piskende innovations-tempo: Her rykker selskabet for alvor

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT