Microsoft lægger an til at bygge kæmpemæssigt datacenter nord for Stockholm: Har købt grund på størrelse med 260 fodboldbaner

Microsoft har købt en kæmpemæssig byggegrund nord for Stockholm på ikke mindre end 130 hektar. Sandsynligvis første skridt til at etablere et datacenter i mega-størrelsen.

Artikel top billede

Microsoft har besluttet sig for at investere i en masse jord i de svenske kommuner Sandviken og Gävle, som ligger tæt på kysten cirka 170 kilometer nord for hovedstaden Stockholm.

Det fortæller ComputerSweden.

Microsoft har investeret i 130 hektar svarende til 260 fodboldbaner.

Det fremgår ikke af pressemeddelelsen fra de to svenske byer, hvad Microsoft skal bruge den enorme grund til, men det virker sandsynligt, at arealet skal bruges til et datacenter i megaklassen.

I forvejen er Amazon, Google og Facebook i sving med - eller har planer om - at bygge store datacentre i Sverige.

Therése Treutiger, administrerende direktør for Microsoft i Sverige, siger i en kommentar:

“I dag er vi glade for at kunne bekræfte, at Microsoft køber store markområder i Sandviken og Gävle Kommuner. Microsoft ser Sverige og Norden som en attraktiv region for en fortsat ekspansion i Europa. I takt med, at planerne for markområderne bliver udviklet, vil vi fortælle mere om planerne.”

Det svenske modsvar til Invest in Denmark, Business Sweeden, har været dybt involveret i sagen.

Tomas Sokolnicki som er senior investment advisor hos Business Sweden, siger i en kommentar:

“Dette er første skridt mod at etablere en ny virksomhed og drage nytte af den infrastruktur og de kompetencer, som findes i regionen. Vi har arbejdet hårdt frem mod dette øjeblik”.

Læs også:

Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Hele industrien holder øje med Amazon Web Services i piskende innovations-tempo: Her rykker selskabet for alvor

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS