It-chefer overser fuldstændig værdien af edge computing: "Vi er først ved at forstå, hvad cloud virkelig kan"

Mens it-chefer landet over er dybt fokuseret mod overgangen til cloud, banker behov for edge computing og lynhurtig dataprocesseringen på døren. "Edge computing er ikke noget, der er på vej, udviklingen er allerede i gang," lyder det fra salgsdirektør hos Vertiv, der råder virksomheder til at gentænke sit infrastrukturdesign.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er det vigtigt at få tænkt behovet for edge computing ind i sit infrastrukturdesign
  • Sådan skal du forstå edge computing
  • Eksempler på brugsscenarier hvor edge computing giver værdi
1.069
5:30 min
Det gamle modems ikoniske melodi, som man forventningsfuldt og spændt lyttede til, når man sad klar til at blive koblet op til det store internet, er i den digitale tidsalder skiftet ud med en stum højhastighedsstrøm af internet over alt.

Med årene har vi udviklet en nultolerance over for en langsom opkobling til vores yndlingstjenester. Vi forventer, at tjenesten kan åbnes og forbruges med det samme, hvor og når vi har brug for den.

Det har blandt andet ført til det store cloud-boom, hvor virksomhederne ikke længere er afhængige af deres eget moderne og kraftfulde datacenter i kælderen, men automatisk eller med et klik med musen kan tilføre mere serverkraft fra skyen, når behovet opstår.

Læs også: Er du i tvivl om hvad edge computing kan bruges til? Her er 107 bud fra McKinsey

Men selvom cloud-tidsalderen stadig er over os, begynder et nyt problem at opstå. Et datacenter i Irland kan ikke altid tygge data hurtigt nok igennem til os.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job