Apple investerer i nyt mega-byggeri: Her kommer det til at stå

Et nyt milliard-campus er på vej fra Apples side. Nu flytter selskabet væsentlige aktiviteter uden for Californien.

Artikel top billede

Apple meddeler, at det vil opføre endnu et mega-campus som skal give plads til op til 15.000 medarbejdere i den amerikanske delstat Texas.

Det skriver Reuters.

Byggeriet vil løbe op i en milliard amerikanske dollar, omkring 6,5 milliarder kroner, når det vil stå færdig i den 133 hektar store grund ud for millionbyen Austin, Texas.

Byen er i forvejen sæde for næstflest Apple-ansatte udenfor hjemstaten Californien. Det nye campus vil befinde sige halvanden kilometer fra det eksisterende site ud for Austin.

Læs også: Apple snart klart med enormt hovedkvarter: Første ansatte rykker ind om få måneder: Se billederne her

Når det nye campus er opført, skal aktiviteter som forskning og udvikling, operations og finans samt ingeniørarbejde foregå i den kæmpemæssige bygning.

Dertil kommer opførelsen af nye sites for selskabet i byerne Seatle, San Diego og Culver City (Californien), mens sæderne i Pittsburgh, New York og Boulder (Colorado) udvides over de kommende tre år.

De mange amerikanske investeringer kommer i kølvandet på en stribe skattefradrag som selskabet har modtaget, mod at investere 30 milliarder dollar i de Forenede Stater.

Apple rykkede sidste år ind i et nyt mega-campus i Californien, der omtales som ’the spaceship’.

Amazon udpegede i midten af november hvor deres andet hovedkvarter skulle placeres. Op mod 50.000 arbejdspladser bliver i de kommende år skabt omkring New York City.

Se også: Politikere i oprør over Amazons nye hovedkvarter: "Ikke rimeligt at skatteydere skal betale til et af verdenshistoriens rigeste firmaer"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen