Apple investerer i nyt mega-byggeri: Her kommer det til at stå

Et nyt milliard-campus er på vej fra Apples side. Nu flytter selskabet væsentlige aktiviteter uden for Californien.

Artikel top billede

Apple meddeler, at det vil opføre endnu et mega-campus som skal give plads til op til 15.000 medarbejdere i den amerikanske delstat Texas.

Det skriver Reuters.

Byggeriet vil løbe op i en milliard amerikanske dollar, omkring 6,5 milliarder kroner, når det vil stå færdig i den 133 hektar store grund ud for millionbyen Austin, Texas.

Byen er i forvejen sæde for næstflest Apple-ansatte udenfor hjemstaten Californien. Det nye campus vil befinde sige halvanden kilometer fra det eksisterende site ud for Austin.

Læs også: Apple snart klart med enormt hovedkvarter: Første ansatte rykker ind om få måneder: Se billederne her

Når det nye campus er opført, skal aktiviteter som forskning og udvikling, operations og finans samt ingeniørarbejde foregå i den kæmpemæssige bygning.

Dertil kommer opførelsen af nye sites for selskabet i byerne Seatle, San Diego og Culver City (Californien), mens sæderne i Pittsburgh, New York og Boulder (Colorado) udvides over de kommende tre år.

De mange amerikanske investeringer kommer i kølvandet på en stribe skattefradrag som selskabet har modtaget, mod at investere 30 milliarder dollar i de Forenede Stater.

Apple rykkede sidste år ind i et nyt mega-campus i Californien, der omtales som ’the spaceship’.

Amazon udpegede i midten af november hvor deres andet hovedkvarter skulle placeres. Op mod 50.000 arbejdspladser bliver i de kommende år skabt omkring New York City.

Se også: Politikere i oprør over Amazons nye hovedkvarter: "Ikke rimeligt at skatteydere skal betale til et af verdenshistoriens rigeste firmaer"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S