Overvågningsanklager mod Huawei kan sende gigantisk regning til TDC

Det kan blive en ualmindelig dyr fornøjelse for TDC, hvis den danske televirksomheden bliver tvunget til at udskifte Huawei som leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Overvågningsanklagerne mod den kinesiske hardware og netværksproducent Huawei kan efterlade den danske telegigant TDC med kæmperegning.

Det skriver det danske erhvervsmedie Finans.

For TDC indgik i 2013 en milliardkontrakt med Huawei, der lige siden har leveret udstyr og drift til TDC’s mobilnetværk.

Kontrakten med Huawei udløber i 2020, men flere analytikere vurderer nu, at TDC kan blive udsat for et så massivt pres, at det danske teleselskab kan blive tvunget til at udskifte Huawei som leverandør.

”Det er ikke 100 pct. sikkert, at man politisk pålægger TDC at udskifte udstyret, men politikerne, myndigheder og de store kunder vil indirekte presse TDC til at stoppe samarbejdet med Huawei. Og så venter der en stor, uforudset udgift for TDC,” siger teleanalytiker John Strand til Finans.

TDC betalte ifølge Finans i sin tid Huawei 4 milliarder for levering af drift og netværksudstyr og på den baggrund vurder John Strand, at udgiften ved at udskifte Huawei blive ”kæmpestor”.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S