Artikel top billede

Sebastian Knutsson, kreativ direktør og grundlægger i spilvirksomheden King, er Sveriges bedst betalte it-boss.

Se de vilde lønninger i den svenske it-top: Flere topchefer tjener nu over 100 millioner kroner om året

Det er kronede dage i den absolutte it-top i Sverige, som nu tæller to topfolk, der årligt kan se et ni-cifret antal kroner tikke ind på kontoen.

Det er kronede dage i den absolutte it-top i Sverige, som nu tæller to topfolk, der årligt kan se et ni-cifret antal kroner tikke ind på kontoen.

Det viser Computerworlds svenske søstermedie ComputerSwedens årlige opgørelse af den svenske it-elite indkomst.

Et nyt navn er strøget til tops på listen. Her finder man Sebastian Knutsson, grundlæggeren af spilvirksomheden King, som blandt andet tæller infamøse ’Candy Crush’ i porteføljen.

Han kunne i 2017 indkassere 171,5 millioner svenske kroner, svarende 124,8 millioner danske kroner. Det er syv millioner kroner mere end sidste års topscorer, spil-millionæren fra Embark Studios (tidligere EA Games) Patrick Söderlund, som sidste års toppede lønningslisten med 116 millioner kroner.

I årets opgørelse er hans løn steget til 118 millioner danske kroner.

Se også: Svenske it-topchefer skovler penge ind: Se de vilde lønninger her

Derefter er der langt ned til listens tredjeplads. Verizondirektøren Hans Vestberg noterer sig for en årlig indtægt på 29,5 millioner kroner.

Listen tæller i alt 174 navne fra den svenske it-sektor og kan findes her.

Enkelte toneangivende navne som Ericssons CEO, Börje Ekholm, Asurgents Ulf Engerby, Snow Softwares CEO, Axel Kling, Mojangs CEO, Carl Manneh og Icanns CEO, Göran Marby, figurerer ikke på listen, da de ikke optræder i de svenske skattemyndigheders oversigt.

Her er den svenske it-top 10:

  1. Sebastian Knutsson, grundlægger af King – 171 millioner SEK
  2. Patrick Söderlund, Embark Studios – 162 millioner SEK
  3. Hans Vestberg, Verizon - 40,5 millioner SEK
  4. Georgi Ganev, Kinnevik - 17,7 millioner SEK
  5. Johan Dennelind, Telia - 17,0 millioner SEK
  6. Jonas Wiström, Ratos – 12,7 millioner SEK
  7. Louise Öström, Cloud VMWare – 11,4 millioner SEK
  8. Ray Mauritsson, Axis – 11,1 millioner SEK
  9. Joachim Damgard, Microsoft – 10,6 millioner SEK
  10. Oscar Bjers, Apple – 10,6 millioner SEK
Lavest lønnet på listen er Dustin-stifter Bo Lundevall, som indløser en årsløn på bare tre tusinde svenske kroner.

Se også: Prosa går til kamp mod løndumping: "It-virksomhederne forsøger med alle mulige kneb at undgå at betale en ordentlig løn til de udlændinge, der kommer til Danmark"




IT-JOB

KMD A/S

EDI Consultant

Teknika - Copenhagen College of Technology Management and Marine Engineering

It-supporter

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

IT-Center Fyn

Direktør
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere





Flere artikler om Job & Karriere

Er du på jobjagt? Så har vi fundet 10 ledige it-stillinger til dig, som du kan søge lige her

Banedanmark og Digitaliseringsstyrelsen er nogle af de spændende arbejdspladser, der netop nu er på jagt efter it-folk.

Fra BI-udvikler til sektionsleder hos politiet: Vi har fundet 12 ledige it-job, som du kan søge lige nu
Bliv it-driftsdirektør hos Metro Service eller bidrag til PET’s offensive operationer Her er 10 ledige stillinger, som du kan søge i påsken
Bliv it-specialist hos PET eller scor et job som it-supporter i Grønland: Her er ugens mest spændende jobopslag
Slå til nu: Hvad med et job hos Netcompany, KMD eller Region Midtjylland?

Er du på udkig efter nyt it-job?

På Computerworld it-jobbank kan du hver dag søge og sortere i nye spændende it-stillinger i ind- og udland. Vi har lige nu ledige it-stillinger på siden.

Computerworld it-jobbank er et samarbejde mellem Computerworld og it-jobbank, Danmarks førende karrieresite for it-folk.

Har du spørgsmål til jobannoncerne på disse sider, så er du velkommen til at kontakte it-jobbank

Lynsøgning

Find dit næste It-Job her - Der er ledige it-stillinger lige nu