Svenske it-topchefer skovler penge ind: Se de vilde lønninger her

Den højest lønnede person i svenske it-branche har en årsindtægt på 116 millioner kroner, viser en ny opgørelse.

Artikel top billede

På anden- og tredjepladsen finder vi de to Spotify-stiftere Martin Lorentzon og Daniel Elk (på billedet), der har en årsindtægt på henholdsvis 33 og 28 millioner svenske kroner.

Sverige er kendt for at have den stærkeste tech-startup scene i Norden, og det slår også igennem på listen over de højst-lønnede svenske it-folk

Det viser en opgørelse over lønniveaet hos den svenske ”it-elite,” som Computerworlds svenske søstermedie Computersweden har lavet på baggrund af et udtræk fra de åbne svenske skattelister.

Øverst på listen med en årsindtægt på 116 millioner danske kroner finder vi Patrick Söderlund, der i dag er executive vicepresident hos spilgiganten EA Studios.

Den svenske topchef var oprindeligt administrerende direktør for det svenske spil-startup Dice, der udviklede Battlefield-serien, men i 2006 blev opkøbt af EA.

På anden- og tredjepladsen finder vi de to Spotify-stiftere Martin Lorentzon og Daniel Elk, der har en årsindtægt på henholdsvis 33 og 28 millioner svenske kroner.

Minecraft-milliardær får "beskeden" løn

Længere nede på listen 28. plads finder vi Markus Persson, der er stifter af spilvirksomheden Mojang, som har udviklet succes-spillet Minecraft.

Han kan glæde sig over at have indkasseret 4,15 mio svenske kroner. Det er dog en relativ beskeden indtægt, når hans samlede formue tages i betragtning. 

For Markus Persson havde som stifter aktiemajoriteten i Mojang, der i 2014 blev solgt til Microsoft for knap 14 milliarder danske kroner.

Ifølge Forbes lyder hans personlige formue i dag på knap 8,8 milliarder kroner, og umiddelbart efter salget til Microsoft investerede han hele 450 millioner danske kroner i en luksusvilla i Beverly Hills. En villa han angiveligt købte for næsen af superstjerne-parret Jay Z og Beyonce.

Se listens top 10 her:

1. Patrick Söderlund, EA Games: 116 millioner danske kroner.

2. Martin Lorentzon, stifter af Spotify: 32,99 millioner danske kroner.

3. Daniel Ek, stifter af Spotify: 28,24 millioner danske kroner.

4. Hans Vestberg, Ericsson: 26,94 millioner danske kroner.

5. Johan Dennelind, Telia: 12,87 millioner danske kroner.

6. Jonas Wiström, ÅF Consult: 7,36 millioner danske kroner.

7. Oscar Bjers, svensk landechef for Apple, 6,7 millioner danske kroner.

8. Johan Salenstedt, nordisk chef for Qliktech, 6,46 millioner danske kroner.

9. Ray Mauritsson, Axis, 6,31 millioner danske kroner.

10. Niclas Ekblad, svensk landechef for Evry, 6,08 kroner millioner danske kroner.

Se hele listen her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird