Til trods for dom: Google er stadig på kant med EU-lovgivning

Google har ikke gjort nok for at sikre, at konkurrerende søgemaskiner kan opere på Android-platformen.

Artikel top billede

Til trods for sommerens EU-dom, hvor søgegiganten Google blev fundet skyldig i at hindre brugen af konkurrerende søgemaskiner på Android-smartphones, er Google fortsat på kant med den europæiske lovgivning, skriver Techcrunch.

Et halvt efter EU kommissionens dom, hvor søgegiganten fik 90 dage til at rette ind, har tech-gigantens rivaliserende søgetjenester ikke vundet indpas på Android-platformen, noterer mediet.

Det er til trods for, at Google i forbindelse med dommen ændrede på vilkårene for brug af Googles apps ombord på Android-smartphones. Et træk der indførte en licens for brug af Googles app-pakke til Android, særligt for Android styresystemet og Googles Play app-butik. Google Chrome-browser til Android forblev licensfrit.

Se også: Her er Googles pris: Så meget kommer ny Android-licens til at koste efter EU-dom

Efter domfældelsen i juli appellerede Google dommen, men måtte indtil appelsagens behandling efterleve dommens krav om ikke at misbruge selskabets dominerende position på markedet.

Kommissionen udpegede ikke nogen specifikke krav til, hvordan Google skulle dæmme op for sine konkurrenceforvridende ageren.

Ifølge dommen er det ’Googles eget ansvar at sikre, at dens opførsel ændres på en måde, som effektivt får bugt med den konkurrenceforvridende adfærd’.

Efterlever Google ikke EU rettens krav, kan Googles risikere bøder på op til 5 procent af den daglige omsætning hos moderselskabet Alphabet.

Læs også: Vestager er ved at afslutte endnu en undersøgelse af Google: Måske på vej med endnu en kæmpebøde

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos