Til trods for dom: Google er stadig på kant med EU-lovgivning

Google har ikke gjort nok for at sikre, at konkurrerende søgemaskiner kan opere på Android-platformen.

Artikel top billede

Til trods for sommerens EU-dom, hvor søgegiganten Google blev fundet skyldig i at hindre brugen af konkurrerende søgemaskiner på Android-smartphones, er Google fortsat på kant med den europæiske lovgivning, skriver Techcrunch.

Et halvt efter EU kommissionens dom, hvor søgegiganten fik 90 dage til at rette ind, har tech-gigantens rivaliserende søgetjenester ikke vundet indpas på Android-platformen, noterer mediet.

Det er til trods for, at Google i forbindelse med dommen ændrede på vilkårene for brug af Googles apps ombord på Android-smartphones. Et træk der indførte en licens for brug af Googles app-pakke til Android, særligt for Android styresystemet og Googles Play app-butik. Google Chrome-browser til Android forblev licensfrit.

Se også: Her er Googles pris: Så meget kommer ny Android-licens til at koste efter EU-dom

Efter domfældelsen i juli appellerede Google dommen, men måtte indtil appelsagens behandling efterleve dommens krav om ikke at misbruge selskabets dominerende position på markedet.

Kommissionen udpegede ikke nogen specifikke krav til, hvordan Google skulle dæmme op for sine konkurrenceforvridende ageren.

Ifølge dommen er det ’Googles eget ansvar at sikre, at dens opførsel ændres på en måde, som effektivt får bugt med den konkurrenceforvridende adfærd’.

Efterlever Google ikke EU rettens krav, kan Googles risikere bøder på op til 5 procent af den daglige omsætning hos moderselskabet Alphabet.

Læs også: Vestager er ved at afslutte endnu en undersøgelse af Google: Måske på vej med endnu en kæmpebøde

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos