Til trods for dom: Google er stadig på kant med EU-lovgivning

Google har ikke gjort nok for at sikre, at konkurrerende søgemaskiner kan opere på Android-platformen.

Artikel top billede

Til trods for sommerens EU-dom, hvor søgegiganten Google blev fundet skyldig i at hindre brugen af konkurrerende søgemaskiner på Android-smartphones, er Google fortsat på kant med den europæiske lovgivning, skriver Techcrunch.

Et halvt efter EU kommissionens dom, hvor søgegiganten fik 90 dage til at rette ind, har tech-gigantens rivaliserende søgetjenester ikke vundet indpas på Android-platformen, noterer mediet.

Det er til trods for, at Google i forbindelse med dommen ændrede på vilkårene for brug af Googles apps ombord på Android-smartphones. Et træk der indførte en licens for brug af Googles app-pakke til Android, særligt for Android styresystemet og Googles Play app-butik. Google Chrome-browser til Android forblev licensfrit.

Se også: Her er Googles pris: Så meget kommer ny Android-licens til at koste efter EU-dom

Efter domfældelsen i juli appellerede Google dommen, men måtte indtil appelsagens behandling efterleve dommens krav om ikke at misbruge selskabets dominerende position på markedet.

Kommissionen udpegede ikke nogen specifikke krav til, hvordan Google skulle dæmme op for sine konkurrenceforvridende ageren.

Ifølge dommen er det ’Googles eget ansvar at sikre, at dens opførsel ændres på en måde, som effektivt får bugt med den konkurrenceforvridende adfærd’.

Efterlever Google ikke EU rettens krav, kan Googles risikere bøder på op til 5 procent af den daglige omsætning hos moderselskabet Alphabet.

Læs også: Vestager er ved at afslutte endnu en undersøgelse af Google: Måske på vej med endnu en kæmpebøde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS